Pozsony. Komoly előrelépésként könyvelhető el, hogy Szlovákia az európai uniós csatlakozási tárgyalásokon tavaly decemberben lezárta a környezetvédelmi fejezetet. Ezek a tárgyalások arról szólnak, hogy a tagjelölt országok mikorra vállalják az EU-ban 1999-től érvényes előírások átvételét.
Ambiciózus vállalás
Pozsony. Komoly előrelépésként könyvelhető el, hogy Szlovákia az európai uniós csatlakozási tárgyalásokon tavaly decemberben lezárta a környezetvédelmi fejezetet. Ezek a tárgyalások arról szólnak, hogy a tagjelölt országok mikorra vállalják az EU-ban 1999-től érvényes előírások átvételét. Azokban az esetekben pedig, ha erre 2004-ig nem képesek, átmeneti időszakban egyeznek meg.
Az egyik legnehezebbnek számító környezetvédelmi fejezetben hazánk a bevezetés magas beruházási igényeire hivatkozva 2000 decemberében kilenc átmeneti időszakot javasolt. Tavaly a Dán Környezetvédelmi Ügynökség segítségével elkészült a szlovák környezetvédelmi közeledési stratégia, amely alapján az Európai Unió illetékesei számára is kézzelfoghatóvá vált, hogy melyek azok a területek, ahol valóban lehetetlen az uniós szabályrendszer azonnali bevezetése. Ez alapján született meg tavaly decemberben a megegyezés a szlovák átmeneti időszakokról. Eszerint ilyen engedmény a következő területeken lehetséges:
A benzin raktározása és szállítása során keletkező kipárolgásokról szóló uniós rendelet előírásait bizonyos berendezések esetében 2007-ig kell teljesíteni;
Veszélyes hulladékok égetése – tizenegy kórházi hulladékégető és hét ipari hulladékégető esetében 2006 végéig;
Kommunális szennyvíztisztítás – a tízezer lakosnál nagyobb községek esetében 2010-ig, a kétezer lakosnál nagyobb községeknél pedig 2015-ig;
Bizonyos veszélyes anyagok kibocsátása a vizekbe – három konkrét berendezés esetében 2006-ig;
Az integrált védelem és a szennyezés ellenőrzése – tíz konkrét berendezés esetében 2011-ig;
A nagy égetőművek levegőszennyezése – három égetőmű esetében 2007-ig;
A csomagolóanyagok és a belőlük származó hulladékok esetében 2007-ig.
A környezetvédelmi fejezet lezárása után megkezdődik a kötelezettség-vállalások teljesítésének ellenőrzése. Ilyen szempontból a legfontosabb időszaknak az idei év első fele bizonyul majd. A teljesítésektől függ ugyanis az év végi országértékelés, amely alapján kiválasztják a bővítés első körébe sorolt országokat. Ebben az időszakban a legnagyobb figyelmet az előírások betartatására szolgáló adminisztratív kapacitás építésének szentelik. (tl)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.