A Vadas fürdő tervezett bevételei magasan meghaladják a kiadásokat

Mint arról legutóbbi mellékletünkben beszámoltunk, a múlt heti önkormányzati ülésen hosszú és néha heves vitát folytattak arról, hogy jóváhagyják-e a Vadas cég jövő évi beruházási tervét.

Mint arról legutóbbi mellékletünkben beszámoltunk, a múlt heti önkormányzati ülésen hosszú és néha heves vitát folytattak arról, hogy jóváhagyják-e a Vadas cég jövő évi beruházási tervét. Noha a múlt héten még az a döntés született: jövőre a fürdő maximum 40,5 millió korona értékben fejleszthet, most már biztos, hogy az ügyben rendkívüli önkormányzati ülést tartanak, s nagy valószínűséggel jóváhagyják majd az eredeti, több mint hetvenmillió koronás befektetési csomagot.

Tény, hogy akár a kisebb, akár a nagyobb beruházási csomagot valósítják meg, egyik esetben sem a város adja erre a pénzt, mert a Vadas saját jogkörében és hitelből szeretné megvalósítani a fejlesztéseket. Ám mégiscsak városi vagyonról van szó, s ezért a városháza, de több képviselő is kifogásokat emelt a fejlesztések túlzott ütemével kapcsolatban. Jozef Slabák képviselő például azt is kifogásolta, hogy az idén megnyitott hullámmedence is kb. 30 millióval többe került, mint azt eredetileg tervezték. Szerinte a cég leltározása sem kifogástalan, s a hullámmedencére kiírt versenytárgyalások lebonyolítása nem volt eléggé átlátható. A városnak sem tetszik a hitelek gyakori felvétele. Az is elhangzott: bár a Vadas eddig nyereséges, s lényegében ez a cég a fejlődés motorja, a városi hivatalnak szabad készpénztőkéje alig van, s a Vadasnak arra is gondolnia kellene, hogy – noha városi területeken és városi vagyonnal gazdálkodik –, maga a városháza saját eszközökből nem bírja olyan mértékben fejleszteni Párkány egyéb részeit, mint azt a fürdő fejlesztési üteme diktálná.

– A jövő évi fejlesztési tervünk két alapvető meggondolásból indul ki: egyrészt a parkolási gondokat sürgősen meg kell oldani, s ez határozott lépést követel meg. Másrészt pedig a volt laktanya ránk eső részével, a szomszédos, mintegy tízhektárnyi területtel is kell kezdenünk valamit; a városnak sem lenne jó, ha évekig gondozatlanul hagynánk, arról már nem is beszélve, hogy esetleg szétlopnák, tehát őriztetni kéne stb. – mondja Gyetven Miklós, a Vadas igazgatója. A nagy fejlesztési csomag ezen kívül további tételekkel is számol: egy kisebb új medence felépítése 4,5 millióért, egy bowlingterem létesítése 4 millióért, tornaterem egy részének helyrehozatala 2 millióért. A legnagyobb tételt a csomagban a parkolók és az úthálózat kialakítása jelenti: ez 32 milliót jelent, egy százhúsz ágyas, összkomfortos családi turistaszállás megépítése pedig – szintén a volt laktanya területén – újabb 30 milliót.

– A parkolókat és az úthálózatot mindenképp meg kell építenünk – a város érdekében is –, noha ezek csak részben hoznák be pénzt. Az apartmanokat viszont épp azért kell megépítenünk, mert az egész csomagban ezzel térülne meg a leghamarább a pénz, tehát a hitelkonstrukcióban a banknak is ez a legvonzóbb tétel – mondja Gyetven Miklós. Fontos tehát, hogy a beruházási csomagot egyben és egyszerre hagyják jóvá. A jövő évi városi költségvetésbe a Vadas 1 millió koronát fizet be, további 2 milliót pedig visszatérítendő segély formájában. – Ezzel a városnak már semmilyen készpénzzel nem fogunk tartozni, a 2006-os évre 2 millió koronát fizetnénk be, aztán 3 milliót, távlatilag tehát egyre többet fizetnénk be a városkasszába – folytatja Gyetven. Ugyanakkor, ha a fejlesztési csomagból a fedett uszodához építendő új medencét és az apartmanokat hagyják ki, akkor a legnyereségesebb részeket iktatják ki. Noha az egész nagy beruházási csomagot kizárólag hitelből valósítanák meg, a Vadas számításai szerint már csak az apartmanok működtetése fedezni fogja a hitel hatvan százalékát. S ez még időjárástól függetlenül is igaz, mert ezeket a helyeket már előre eladják, kiadják. A szálloda esetében pedig idényen kívül is csak eleve húsz százalékos kihasználtságot terveztek, de szezonban még mindig kevés a szálláshely, a szállóval együtt is –tudtuk meg. Eddig a város kezeslevél formájában vállalt garanciát a hitelekre, az új évtől viszont ezt a törvény nem teszi lehetővé. Minden további hitelnél ezek után a Vadas kezelésében lévő területek zálogjoga a döntő, de ezek a területek szintén városi tulajdont képeznek.

– Nem tartom szerencsésnek azt a fajta mesterséges szembeállítást és érvelést, miszerint mégiscsak a más tulajdonát használjuk, mert hiszen a Vadas városi cég, az ingatlanokat és a területeket komoly értékben fejlesztettük fel már eddig is, tehát akkor nekem most könyörögnöm kéne azért, hogy tovább fejleszthessem a városi vagyont? – teszi fel a költői kérdést az igazgató. A vendégkör megvan, csak el kell férniük. Ezért lesz egy 350 autós aszfaltozott parkoló, a füves parkoló további pedig elsősorban a nyári csúcsnapokon szolgálna 800 autónak számára. – Igaz ugyan, hogy az új hullámmedence gyorsan készült e, és jóval többe is került, mint amennyire terveztük, de a szezon számadatai alapján elmondható: hozta azt az eredményt, bevételt, amit vártunk tőle – mondja Gyetven. A versenytárgyalásokról: minden válogatásnál egy adott határidőre kell leadni az ajánlatokat tartalmazó borítékokat. A Vadas eddig két nyilvános és öt zárt versenytárgyalást írt ki. A zártnak, a meghívásosnak az az előnye, hogy gyorsabb, másrészt pedig csökkenti a megbízhatatlan kivitelezők részvételét. A hullámmedencénél két pályázat volt, az első körben tizenegy céget szólítottunk meg, a másodikban hatot. A bizottságban a cég igazgatójának részt kell vennie. Az átláthatóságot mindkét esetben az garantálja: borítéknyitás előtt egy órával, egyszerre adják le az ajánlatokat, tehát még lehetőség sincs arra, hogy előzetesen bárkinek a javára is befolyásoljuk a dolgot. Ráadásul mi a kész, előzetesen minden érdeklődővel ismertetett projektünk megvalósításához ragaszkodunk, tehát bennünket nem érdekel, hogy ahhoz például hány köbméter sódert használ el, neki a projekt árába bele kell férnie, s fix áras szerződésekkel dolgozunk. Ám az időközben növelheti a költségeket, ha például a projektből kimarad egy járda, útszakasz stb. Ilyenkor ezekre újabb szerződés köttetik. A pályázatok időbeli lezajlása sem mérvadó a költségek szempontjából. A leltározásunkban pedig a városi főellenőr is csak formai kifogásokat talált, amit időközben már kiküszöböltünk. A Vadas bevételei a hitelekkel együtt is jóval nagyobbak, mint a kiadásai, s még az sem mérvadó, hogy az ingatlanvagyonnak mekkora a piaci értéke, ugyanis a bank a hitel jóváhagyásakor a felértékelt árat veszi figyelembe – s ez általában követi a piaci árat. De minket nem ez kell, hogy érdekeljen a fürdő szempontjából, hanem az, hogy a hitelből megvalósított fejlesztések behozzák-e a befektetett pénzt, úgy, hogy még a hiteleket is bírjuk törleszteni. Ha ez így van, márpedig számokkal és tényekkel bizonyíthatóan igen, akkor működik a fürdő. S ha működik, akkor semmiféle eladásokra, elzálogosításra nem kerülhet sor, a jövőben sem – fejtette ki lapunknak Gyetven Miklós.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?