A V4-ek érzékenyek a kibertámadásokra

ÖSSZEFOGLALÓPozsony. Egy hónap sem telt el azóta, hogy Csehországot egy példátlan méretű hackertámadás érte. A legnagyobb cseh kereskedelmi bankokat, valamint a jegybankot és a prágai tőzsde internetes szervereit támadták meg.

ÖSSZEFOGLALÓ

Pozsony. Egy hónap sem telt el azóta, hogy Csehországot egy példátlan méretű hackertámadás érte. A legnagyobb cseh kereskedelmi bankokat, valamint a jegybankot és a prágai tőzsde internetes szervereit támadták meg. A pénzintézetek egybehangzóan azt állították, hogy az ügyfelek számlái és adatai nem voltak veszélyben.

Ilyen nagy méretű támadás Szlovákiában ugyan eddig nem történt, de volt már példa különböző kisebb kiberostromokra. Biztonsági szakértők szerint a közép-európai országokban van valamiféle védelem a kibertámadások elhárítására, ami viszont hiányzik, az az államok közötti együttműködés, a közös stratégia, ezek a támadások ugyanis nem ismernek országhatárokat.

Egy átlagos felhasználónak gyakran meg sem fordul a fejében, mire is klikkel az interneten, vagy milyen elektronikus levelet nyit ki. Így aztán lehetőséget ad arra, hogy a hackerek vírusokat juttassanak a számítógépébe, melyeknek köszönhetően úgynevezett DDoS-támadásokat hajthatnak végre. Ezek lényege, hogy több számítógépen keresztül egy konkrét szerverre számtalan utasítást, e-mailt küldenek, megbénítva ezáltal a rendszert.

„Én bízom benne, hogy a csehországi példa is igazolta, Európában, de főleg a V4 tagállamaiban számolni kell ezeknek a támadásoknak a lehetőségével, s kellőképpen fel kell készülni az elhárításukra” – nyilatkozta Tomáš Rezek elektrotechnikai szakértő.

Ezért is volt a múlt héten Pozsonyban tartott Globsec biztonságpolitikai konferencia egyik fő témája a kiberbűnözés veszélye, illetve egy közös közép-európai védelmi rendszer kialakítása. „Összegezni kell, milyen tanulságot vontak le ezekből a támadásokból azok az országok, amelyek már átvészeltek valami hasonlót. Olyan közös stratégiára van szükségünk, amely minden állam számára előnyös lesz” – mondta Illési Zsolt IT-szakértő.

A problematikával az egyes államok kormányai sincsenek teljesen tisztában. Ezt igazolja például Lengyelország, amely tavaly bemutatott egy nemzeti stratégiát, miképp lehetne védekezni a kiberbűnözéssel szemben. „Ebben összekevertek két kifejezést, mégpedig az IT-rendszerek biztonságát és az informatikai biztonságot. Ez a két dolog nem egy és ugyanaz. Mielőtt bármilyen stratégiát kidolgoznánk, pontosan definiálni kell a fogalmakat, értenünk kell, miről beszélünk” – állítja Joanna Swiatkowska lengyel biztonságpolitikai szakértő. (dem, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?