A tárca fű alatt egyeztet a kisiskolák jövőjéről

ÚJ SZÓ-HÍRPozsony. A nyári szünet alatt hívja az oktatási tárca egyeztetésre a kisiskolák igazgatóit, valamint az intézményeket fenntartó önkormányzatok vezetőit.

ÚJ SZÓ-HÍR

Pozsony. A nyári szünet alatt hívja az oktatási tárca egyeztetésre a kisiskolák igazgatóit, valamint az intézményeket fenntartó önkormányzatok vezetőit. A minisztérium terve: a szeptemberben kezdődő tanévre nyújtandó állami támogatásért cserébe – mivel a kisiskolákba kevés tanuló jár, így sok helyen a normatív támogatásból (fejpénz) az önkormányzat nem tudja fenntartani az intézményt – leépítést szeretne eszközölni. Osztályösszevonást vagy tagozatok bezárását.

Izsán (Komáromi járás) kilencosztályos iskola működik, több mint 70 diákkal. A minisztérium most azt javasolja nekik, hogy az alsó tagozatból csináljanak két osztályt, a felsőt pedig szüntessék meg, árulta el lapunknak Dittel Tibor, a községi hivatal vezetője. „Iskolánk 250 gyereket képes befogadni” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy jelentős összeget emészt fel az épület fenntartása. Az önkormányzat álláspontjáról nem tudott nyilatkozni, a polgármester ugyanis szabadságra ment.

Ahogy korábban beszámoltunk, a csallóközi Baka, Felbár, Felsőpatony és Nagyszarva is érintett a kérdésben. Mivel a magyar tannyelvű intézmények között felülreprezentáltak a kisiskolák, így szinte biztos, hogy több magyar iskola is érintett az ügyben. Szerettük volna megtudni, pontosan mely magyar intézményeket és községeket érint a racionalizáció, ám a tárca nem adta ki az adatokat – arra hivatkozva, hogy még nem zárult az egyeztetés. A minisztérium egyébként nem veri nagy dobra a tárgyalásokat, máskor ennél sokkal lényegtelenebb eseményekről is részletes sajtóhíreket ad ki a tárca.

Pék László, a pedagógus-szövetség (SZMPSZ) elnöke nem ért egyet a minisztérium terveivel. „A normatívákat emelni kellene, az államnak kötelessége támogatni az iskolákat” – véli a szövetség elnöke.

Ožvald Erzsébet, a Híd szakpolitikusa szerint nem szabad engedni a minisztérium nyomásának. „Čaplovičéknak egyelőre nincsenek olyan jogköreik, amelyekre hivatkoznak, ezért egyeztetnek szóban a fenntartókkal. Minden igazgatónak és polgármesternek üzenem, hogy kérje írásban a minisztériumtól az elhangzott javaslatokat. Aztán meglátjuk, a nyilvánosság előtt hogy fogják ezt kimagyarázni” – mondta lapunknak Ožvald. Elmondása szerint nemrég a nagycétényi alapiskolából keresték meg őt ez ügyben.

Az MKP „nyomatékosan visszautasítja az államigazgatási alkalmazottak ilyen fellépését”, amellyel igyekeznek nyomást gyakorolni a helyi önkormányzatokra és az iskolák igazgatóira. A. Szabó László oktatási alelnök szerint nem véletlen, hogy a nyári szünidőre időzítették ezt az eljárást, amivel szeptemberben kész tények elé állíthatnák a szülőket és gyermekeiket. Szerinte ezzel a lépéssel a tárca államosítani akarja az iskolahálózatot, s az intézménybezárások révén megtakarított pénzösszeget használná fel a tanárbérek emelésére, emellett pedig ellehetetlenítené a magyar kisiskolákat. (vps, MSz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?