A szőnyegművészet mestere

Január 28-tól látható Párma Zsolt „Szőnyegképek” című kiállítása az esztergomi Bajor Ágost Művelődési Házban. Az aulában elhelyezett absztrakt vagy egyértelmű mondanivalót közvetítő alkotások mindegyike padlószőnyegből készült, különféle technikák alkalmazásával.

Január 28-tól látható Párma Zsolt „Szőnyegképek” című kiállítása az esztergomi Bajor Ágost Művelődési Házban. Az aulában elhelyezett absztrakt vagy egyértelmű mondanivalót közvetítő alkotások mindegyike padlószőnyegből készült, különféle technikák alkalmazásával.

Intarziás eljárással készült művén stilizált kolibri jelenik meg, egyetlen vonal játékából adódó színkülönbség kelti életre az apró madárkát. Hasonló motívummal készült a Vitorlás című kép, a szelet és habokat is formáló mű modern otthonok dísze lehet. Úgynevezett zsinóros technikával öntötte formába Nofretete lényegét, Európa elrablását, ahol szintén egyetlen vonal, a zsinór íve formálja az alakokat. Első látásra dekoratív alkotásokat látunk, viszont elmélyültebb szemlélődés során kérdések merülnek fel. Párma Zsolt közönség előtt bemutatható első munkája saját bevallása szerint egy Vasarely-utánzat, a Zebrák, mely szintén szerepel a kiállításon. A képet szemlélve erősen zavaró körülményként hat az alapanyagként választott, önmagában mintás padlószőnyeg, az absztrakt mesterének állatai a mű lényegétől igen elütő közegben fonódnak össze. Vasarely szelleme tökéletesen jelen van, ám újkori „fac simile” másolatából hiányzik készítője lelke. Vasarely jelenléte talán a szőnyegkép készítési technikájának köszönhető. Az alkotó számítógép segítségével már meglévő grafikák nagyítását nyomtatja papírra, majd az ábra fordítottját a szőnyeg alap hátuljára, szemből nézetét pedig egy eltérő színű szőnyegre rajzolja. Mindkettő kivágása és egymásba illesztése, ragasztási műveletek után kel életre a mű. Zsinóros technikával dolgozva rajzolt vonalak mentén mélyedéseket mar a szőnyegbe, majd a zsinórt a hornyokba illesztve rögzíti.

Végh Éva festőművész a kiállítás megnyitóján Párma Zsolt alkotásaiban új gondolatokat látott, készítőjükben olyan embert, aki vállalja az újat, a kihívást. Szerinte új stílusirányzat születésének vagyunk tanúi, hiszen a kiállítás képei nem sorolhatók be sem egyértelműen a képzőművészet, sem az iparművészet kategóriájába, absztrakt munkái a jövőbe mutatnak.

Párma Zsolt első önálló kiállítását látva érdemes elgondolkodni, mi az a minőség, amely a barkácsolást meghaladva felér a művészettel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?