Az adósság szempontjából Nyitra megye áll a legjobban
A szlovákiai önkormányzatok gazdasági helyzete tovább romlott
Az előző évekhez képest romlott a megyék és önkormányzatok pénzügyi helyzete – állítják a Gazdasági és Szociális Reformok Intézetének (INEKO) a szakértői, akik többek között a városok eladósodására figyelmeztetnek.
Az INEKO elemzése alapján a 141 szlovákiai városból 59 a „kitűnő pénzügyi kondíció” jelölést kapta (5 pont felett), további 78 város a „jó” kategóriába került (4-5 pont), az „elégséges” besorolást (3-4 pont) Pozsony, Lőcse, Miava és Aranyosmarót szerezte. A főváros esetében azonban figyelmeztetnek, összevont adatokról van szó, így az egyes városrészeket külön vizsgálva feltehetően más számokat kapnánk. Az elemzők szerint az utóbb említett városok értékelése az alacsonyabb pénzügyi stabilitásra és a jövőbeli potenciális gondokra hívja fel a figyelmet.
Jó hír azonban, hogy 2021-ben egyetlen szlovákiai város sem lépte túl az előző évi folyó bevétel 60%-ában meghatározott adósságállomány törvényes határát, és az önkormányzatok adósságfékének első szankciós sávjába (50%) sem kerültek városok. Matej Tunega, az intézet elemzője kiemelte, a fizetési mérleg szintén jól jelzi a helyi önkormányzatok gazdasági állapotát. „Azt követi nyomon, hogy egy önkormányzat mennyire képes fedezni kiadásait a folyó bevételekből. Minél nagyobb többletet tud a gazdálkodás során termelni, annál nagyobb mozgástere van a vagyonfejlesztésre” – tette hozzá, majd hangsúlyozta: a koronaválság a városok többletének visszaesésében mutatkozott meg leginkább, és ennek következtében az elmúlt 7 év legrosszabb mutatóit látjuk.
A megyék esetében hasonló helyzet állt elő – jelentősen csökkent a többlet. Az elemzés alapján a megyék 2021-ben nem követték a válság utáni évek uralkodó tendenciáját – 2012 és 2014, illetve 2016 és 2019 között évről évre sikerült csökkenteniük adósságszintjüket, és ezáltal javítaniuk a pénzügyi állapotukon. „Az elmúlt évben az eladósodottságuk már a második egymást követő évben nőtt, tartozásaik átlagosan az éves folyó jövedelmük 30,3%-áról 30,6%-ra emelkedett” – állítja az INEKO. Az egy főre jutó adósság tehát egy év alatt 86 euróról 90 euróra emelkedett.
A helyi önkormányzatokhoz hasonlóan a megyéknek is sikerült a törvény által meghatározott szinten belül maradni a tartozások terén. A legmagasabb adósságállomány 2021 végén Pozsony megyében volt (41,4%). Ezzel szemben a legjobb helyzetet Nyitra megyében regisztrálták (9,3%). 2021-ben a leghatékonyabban Nagyszombat megyében sikerült lefaragni a tartozásból – 45,3%-ról 38,6%-ra. Az egy főre jutó adósság itt azonban továbbra is magas volt, elérte a 112 eurót.
A gazdasági szakemberek szerint több szempontból is romlott a helyzet, példaként említik az adósságszolgálati mutatót, amely 3,58%-ról 6,44%-ra nőtt. Állítják, mindez hozzájárult a megyék átlagos gazdasági helyzetének romlásához (4,59 pontról 4,47 pontra). Nyitra megye 4,99 ponttal a pénzügyi egészségi állapot listáján vezető helyet foglalt el. Ezzel szemben az utolsó helyen Zsolna megye végzett 4,20 ponttal. Az egyetlen megye, amelynek az anyagi helyzete javult az előző évhez képest, az Besztercebánya. Az idei jelentés szerint már nem osztották ki a „kitűnő” osztályzatot – Nyitra megye és Trencsén megye is átkerült a „jó” kategóriába.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.