A szlovák mentőcsapat fegyvert is használt Kabulban

A légierő Spartan típusú szállítógépe csütörtökre virradóra szállt le az egyik szlovákiai légi bázison a Kabulból kimenekített személyekkel ⋌(Felvétel: facebook.com/ozbrojenesily)
Pozsony/Kabul |

Szerdán este sikerrel zárult a szlovák hadsereg afganisztáni mentőakciója, 24 személyt mentettek ki a tálibok által elfoglalt Kabulból. Ebből húszan a szlovák légierő gépének, négyen pedig a cseh hadsereg szállítógépének a fedélzetén hagyták el Afganisztánt. Az iszlám szélsőségesek által uralt országban azonban maradtak még szlovák állampolgárok. 

„Az Afganisztánban uralkodó helyzet szó szerint azoknak az embereknek az életéről vagy haláláról szól, akik hosszú évekig együtt dolgoztak a szövetségesekkel, így az Európai Unióval” – jelentette ki Eduard Heger (OĽaNO) miniszterelnök a mentőakció részleteit ismertető csütörtöki sajtótájékoztatón.

Ivan Korčok (SaS-jelölt) külügyminiszter elmondta, a kimentett 24 személyből 16 szlovák állampolgár, 8 pedig olyan afgán személy, akik az elmúlt években együtt dolgoztak a szlovák fegyveres erőkkel. Közülük négyet a cseh légierő evakuált, de már őket is Szlovákia területére szállították. A legfiatalabb kimenekített egy tíz hónapos csecsemő volt. Az afgánok közül nyolcan már menekültstátuszért folyamodtak és jelenleg a homonnai menekülttáborban vannak.

Korčok kiemelte, a szóban forgó nyolc személy nem tartozik bele abba a tíz főbe, akikről a kormány képviselői korábban bejelentették, hogy Szlovákia ennyi menekültet hajlandó fogadni Afganisztánból. A miniszter szerint a tíz fő befogadása egy nemzetközi felkérésre adott felajánlás volt Szlovákia részéről. Korčok arról is beszélt, hogy a szlovák állampolgárok családtagjaikkal együtt tértek vissza. „Legalizálni fogják itt-tartózkodásukat”– tette hozzá a nem szlovák állampolgárságú hozzátartozókra utalva. Elmondta azt is, hogy több szlovák polgár maradt még Afganisztánban, így egy nő, aki nem kérte a kimentését.

A külügyminiszter a mentőakció részleteiről szóló csütörtöki sajtótájékoztatón arról is beszámolt, sok szereplő, így például Szlovénia, Horvátország és civil szervezetek is megkeresték őket, hogy az általuk megjelölt személyek evakuációjában segítsenek. A miniszter szerint a helyszínen lévő több tucat személy is érdeklődött afelől, ki tudná-e őket menteni Szlovákia. A miniszter azonban kijelentette, a jelenlegi helyzet nem hasonlít a 2015-ös menekültválsághoz. „Itt nem migránsokról van szó, hanem menekültekről, akiknek a genfi egyezmény értelmében joguk van arra, hogy menekülteljárás keretében menedékért folyamodjanak” – mondta Korčok. A migrációs hivatalnak fél éven belül kell állást foglalnia azzal kapcsolatban, hogy megfelelnek-e a feltételeknek.

Veszélyes akció 

Jaroslav Naď (OĽaNO) védelmi miniszter a mentőakcióról elmondta, vasárnap döntöttek arról, kimentik az országban rekedt szlovák állampolgárokat, de olyan afgánokat is evakuálnak, akik együttműködtek a nyugati szövetségesekkel. „Így például Szlovákia védelmi minisztériumával” – tette hozzá. Hétfőn útnak indult a szlovák légierő Spartan típusú szállítógépe, amelynek fedélzetén a személyzet mellett az Ötödik Speciális Rendeltetésű Ezred több katonája tartózkodott. A gép a tádzsikisztáni Dusanbe repterére érkezett meg, ott várakozott, míg megindíthatták a kabuli evakuálást. „A kabuli leszállás után bevetettük a szlovák hadsereg speciális egységét, hogy eljussunk azon személyekhez, akik a kimentendő emberek listáján voltak” – mondta a védelmi miniszter, és hozzátette, a listán szereplő összes személyt sikerült evakuálniuk.

Naď arról is beszélt, a mentőakció teljes ideje alatt tűzharcok zajlottak az amerikai hadsereg által biztosított repülőtér környékén. „Igen, a mi katonáinknak is használniuk kellett a fegyvereiket, hogy megvédjék azokat a személyeket, akiket Szlovákia területére akartunk szállítani” – közölte a tárcavezető, és hozzátette, egy ideig a leszálláshoz szükséges repülőtéri berendezések sem működtek.

Korčok a kollégáját kiegészítve hozzátette, a kabuli reptéren drámai állapotok uralkodnak. „A több ezer, a halál elől menekülő embernek elsősorban nem a repülőgépekre való felszállás, hanem a reptérre való eljutás jelenti a problémát” – monda, és hozzátette, a reptéri terminálok előtt több ezer menekülő személy tolong. A reptérre való beléptetést az amerikai hadsereg biztosítja. A miniszter nem akarta tovább részletezni a reptéri helyzetet, de annyit elárult, a különböző evakuációk során előfordult, hogy a kimenekítendő személyeket egyszerűen nem tudták a gépekhez eljuttatni.

Heger a két tárcavezetővel közösen tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta, Szlovákia szükség esetén kész újabb különgépet küldeni Afganisztánba, de erről még egyeztetnek a partnereikkel, és elemzik a biztonsági kockázatokat. A miniszterelnök köszönetet mondott minden egységnek, amely részt vett a mentőakcióban. Felhívta a figyelmet, hogy azok az afgánok, akik hosszú ideig együttműködtek a szövetségesekkel, jelenleg életveszélyben vannak az országukban. „Ez az a pillanat, amikor mindegyik ország eldöntheti, hogy megmenti-e azoknak az életét, akik az igazság oldalán harcoltak a terrorizmus ellen” – jelentette ki.  Ami a menekültválságot és a menekültek létszámát illeti, a kormányfő nem tart a koalíción belüli nézeteltérésektől. „A színvonalas eszmecsere színvonalas megoldásokat szül” – jegyezte meg.

Szolidaritás kell 

Zuzana Čaputová államfő a mentőakció után úgy nyilatkozott, szükségesnek tartja, hogy Szlovákia azokat is kimentse, akik az elmúlt években az ország polgárainak segítettek. „Különböző alkalmazottakról, a nemzetközi segélyszervezetek munkatársairól van szó, akik a múltban a szlovák polgárok és katonák munkáját segítették” – mondta az elnök. Čaputová szerint ebben a kérdésben nem egy képzeletbeli létszámkorlátról kell folynia a vitának. Ezen túl tovább kell vizsgálni, vannak-e az országban olyan szlovák polgárok, akiknek segítségre van szükségük. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?