A szlovák gazdaság még mindig a járványt nyögi

kávézó
Pozsony |

A Szlovák Nemzeti Bank (NBS) legújabb elemzése szerint a bruttó hazai terméknek (GDP) még mindig nem sikerült elérnie a járvány előtti szintet. A legsújtottabb ágazatok között van a vendéglátóipar, de a beszállítóláncok akadozása más iparágak működését is megnehezíti. Ennek ellenére a vállalkozások többségének sikerült átvészelnie a koronavírus eddigi hullámait.

Az NBS ezen a héten tette közzé a legfontosabb gazdasági kihívásokról szóló elemzését, amelyben külön fejezetben tárgyalták a járvány eddigi negatív következményeit. A jegybank elemzői megerősítették, hogy a koronavírus mind a lakosság egészségével, mind pedig az ország gazdaságával kapcsolatos hosszú távú mutatókra is komoly hatást gyakorolt.

Ami az előbbit illeti, a szakértők a lakosság várható élettartamát emelték ki. Szlovákiában eddig több mint 30 ezren hunytak el a vírus miatt, ami európai viszonylatban is kiemelkedően magasnak számít. Éppen emiatt a többlethalálozás miatt a 2021-es várható élettartam a 2019-es mutatóhoz képest 3 évvel csökkent. Ezzel tovább mélyült az Európai Uniós átlaghoz viszonyított lemaradásunk is: Szlovákiában a 2021-ben született személyek átlagban 74,8 évig élnek, vagyis 5,3 évvel kevesebbet, mint egy átlagos uniós állampolgár.

A visszaesés mértéke

Az NBS elemzése szerint a szlovák gazdaság a koronavírus okozta első sokk óta még mindig nem tért magához. A bruttó hazai termék szintje továbbra sem érte el a 2019 negyedik negyedévében mért értékeket. Az első hullám, amely Szlovákiában viszonylag gyorsan lecsengett, az európai átlaghoz képest nem okozott olyan meredek gazdasági visszaesést, ám a korlátozások feloldása után az ország gazdasága nem is tért olyan gyorsan magához, mint ahogy az más európai államokra jellemző volt.

A GDP visszaesésében értelemszerűen nagy szerepet játszottak az óvintézkedések miatti lezárások. Ezzel összefüggésben az egyik legfontosabb tényező a ledolgozott órák számának visszaesése volt, ez nagyobb csapást mért a hazai GDP-re, mint például az első hullám idején növekedésnek induló munkanélküliség vagy a régóta tartó negatív demográfiai folyamatok.

A legnagyobb vesztesek

A járvány legnagyobb veszteseivel kapcsolatban nincs különösebb meglepetés, a szlovák jegybank elemzése alapján a leginkább sújtott ágazatok közé azok a szolgáltatások tartoznak, amelyekben magas a személyes kapcsolatok aránya. Ide sorolják elsősorban a vendéglátóipart, de olyan ágazatokat is, mint például a kis- és nagykereskedelem, a gépjárműjavító vállalkozások, valamint a művészet és a szórakoztatóipar. A hosszan tartó lezárások miatt ezeknél a szolgáltatásoknál volt a leglátványosabb a ledolgozott órák számának visszaesése, viszont a korlátozások feloldása után jóval gyorsabban is tértek magukhoz, mint a járvány második legnagyobb vesztese, vagyis a szlovák ipar. Az NBS szerint az ipar működésére komoly hatással volt, hogy a járvány következtében jelentős problémák merültek fel a beszállítói láncok működésében. Az egyik legsújtottabb ágazatként az építőipart említik.

Csődközeli vállalkozások

A jegybank szerint a vállalkozói szféra jelentős részének sikerült komolyabb következmények nélkül átvészelnie a járványt.

„Az első koronavírusos évben ideiglenes és egyben jelentős visszaesés volt megfigyelhető a vállalkozások bevételeiben, amire a tulajdonosok a kiadásaik csökkentésével reagáltak. A jövedelem visszaesésének mértékét az állami segítség is tompította. Így összességében a vállalkozások pénzügyi helyzetének enyhe romlása ellenére a többségük így is nyereséges maradt”

– olvasható az elemzésben. 2021-ben a vállalkozók felének ugyan nem sikerült elérniük a járvány előtti nyereségességet, viszont a 2020-as évhez képest már jobban teljesítettek.

Az elemzés szerint a lezárások leginkább azokat a vállalkozásokat veszélyeztették, amelyek már a járvány idején is veszteségesek voltak, vagy pedig nagyobb adósságokkal küszködtek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?