<p>A pénzügyminisztérium szerint a foglalkoztatottság növelését szolgálja a minimálbér emelése, amelyet a járulékok egy részének elengedése is kísér majd, állítja a pénzügyminisztérium. „Az intézkedés a nemzetközi szervezetek ajánlásaira alapul” – állítja a szaktárca.</p>
A szakszervezet örül a minimálbér emelésének
A minimálbér jelentős, közel 50 eurós növelését a szakszervezetek szövetsége követelte, a mintegy 400 eurós alsó bérhatárt végül elfogadta a szociális ügyi tárca is. Robert Fico miniszterelnök szerint a gazdasági mutatók javulását – az NBS szerint idén 2,4%-kal, jövőre még nagyobb tempóban bővül a gazdaság – az emberek pénztárcájának is meg kell éreznie. A minimálbér tavaly is viszonylag jelentős mértékben, 4,2 százalékkal nőtt, az idei növekedés azonban rekordszintű, mintegy 13 százalékos lenne.
Az emelés ellen elsősorban a munkaadók szövetségei tiltakoznak. Rastislav Machunka, a Munkaadók Szövetségének (AZZZ) képviselője szerint jobb lenne, ha a kormány csak az adó és járulékterheket csökkentené a minimálbérért dolgozók esetében, amivel szintén elérhetné a nettó bevétel növekedését. A minimálbér ilyen mértékű emelését nem javasolják gazdasági elemzők sem, főleg a még mindig nagyon magas munkanélküliségi mutatókat figyelembe véve.
„Az emelés ugyan megörvendezteti az alkalmazottak egy szűk rétegét és a szakszervezeteket, de árt az alacsony képzettségű alkalmazottaknak és a munkanélküliek jelentős részének – mondta lapunknak Juraj Karpiš, az INESS gazdaságkutató intézet elemzője. – A minimálbér emelését hatékony eszköznek tartjuk az alacsony képzettségű emberek alkalmazásának megakadályozásához.”
Nem javasolja a szociális kiadások növelését sem, ami az államadósság növekedését eredményezheti. „A kiadások növelését egyáltalán nem javasoljuk, hiszen az államadósság közelít ahhoz a szinthez, amikor életbe léphet az adósságfék, a konszolidáció eddig elsősorban az állami bevételek növelését jelentette” – állítja az elemző. Egyelőre nem világos, hogy a szegény családok helyzetét milyen intézkedésekkel kívánja javítani a kormány. Háttér-információk szerint egyelőre a Smeren belül is két változat létezik – egy „konzervatív” és egy „határozottabban baloldali” – kérdés, hogy a jövő heti közgyűlés elé melyik kerül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.