Egy csődtömeg irányítását vette át, személyével szemben nagy volt a bizalmatlanság. Ma a lakosság 65 százaléka pozitívan értékeli ténykedését. Richard Rybníček, a Szlovák Televízió vezérigazgatója a SuperStar tehetségkutató versennyel szeretné a hazai magyar nézőket is a képernyő elé ültetni.
A SuperStarral is csalogatnák a magyar nézőt
A közszolgálati televízió vezetője sokkal szabadabb, könnyebben hozhat döntéseket. A JOJ-ban túl sok dolgot kellett egyeztetnünk a tulajdonosokkal. Itt szakmai szempontból lényegesen szabadabbnak érzem magam, ugyanakkor a felelősségem is nagyobb. S természetesen presztízskérdésről is szó van. Azt hiszem, minden országban rangot jelent közszolgálati televízió igazgatójának lenni. Jelenleg csak a közszolgálati televíziónak van két csatornája, így kiszolgálhatjuk a kisebbségi és intellektuális igényeket is, miközben nem kell mindenáron nyereség létrehozására törekednünk.
Amikor átvette a tévé irányítását, több nyilatkozatában szerepelt, hogy az intézmény gazdasági helyzete katasztrofális. Egy válságmenedzsment-csapattal vette magát körül. Mostanában már csak úgy beszél legközelebbi munkatársairól, mint menedzsmentről. Tehát a válság elmúlt?
Úgy gondolom, most már nem beszélhetünk krízisről, most értünk ahhoz az időszakhoz, amikor a reformok befejeződnek, beérnek. Az intézmény gazdasági helyzete stabilnak mondható. Nagyon hosszú idő után ez az első év, hogy nem szorulunk a költségvetésre, hanem a megélünk az üzembentartási díjakból, a reklámbevételekből és a saját tevékenységünkből származó bevételekből. Folyamatosan stabilizáljuk a programstruktúrát mindkét csatornán. Azt szeretnénk, ha az egyes inkább a családi csatorna irányába fejlődne, s a kettes lenne az igényes, rétegközönséget megszólító műsorok helye. A válságon túl vagyunk, s ha a parlamentben nem fogadják el Jarjabek és Čaplovič képviselő urak javaslatát arról, hogy 10 százalék eredeti szlovák alkotást sugározzunk, akkor talán nem is kerülünk újra válságba. Ha azonban ebből a javaslatból törvény lesz, akkor erre a célra 300 millió koronát kell biztosítanunk, így nem jut pénz egyéb fejlesztésekre, s újra a költségvetésre szorulunk...
És lehet, hogy ezt a 300 milliót is elviszi a perük a Beta Stúdióval...
Igen, sajnos, az előző vezetés után örököltünk néhány nagyon komoly pert, az egyik a Beta Stúdióval kötött előnytelen szerződés. Jelenleg az eredetileg követelt 409 milliós összeget megemelték 790 millióra. Ez kamatostul 1 milliárd 200 milliót tesz ki, ami az STV felszámolási értéke. ĺgy mindent megteszünk, hogy megnyerjük ezt a pert, persze ez óriási gondot jelent számunkra. Ezért is nagyon foglalkoztat, hogy a parlament elfogadja-e a 10 százalékos törvényt, amely újabb óriási anyagi terhet róna ránk. A képviselők ugyanis anélkül szeretnének szavazni egy olyan javaslatról, mely alapjaiban veszélyezteti gazdasági helyzetünket, hogy konzultálnának velünk.
Többször nevezték önöket a hazai filmművészet ellenségének azért, mert ódzkodnak az eredeti szlovák alkotásoktól. Ezek szerint a háttérben anyagi gondok állnának?
Jövőre el szeretnénk készíteni egy szlovák tévésorozatot, két tévéfilmet, és szeretnénk támogatni egy mozifilmet. Erre 60–70 millió koronát kívánunk fordítani, anélkül, hogy ezt törvény írná elő nekünk. Szeretném ösztönözni az eredeti szlovák alkotások létrejöttét. De amikor idejöttem, az eredeti alkotások menedzselése katasztrofális helyzetben volt. És most hirtelen azt szeretnék, ha egyik napról a másikra százmilliókat fordítanánk rá. Ez egyszerűen nem megy.
Más országokban szabályozza ezt ilyen merev, százalékokat megszabó törvény?
Sehol máshol. Ez a javaslat a mi képviselőink agyában fogant meg, és szerintem politikai szándék van mögötte. Úgy gondolom, minden tévéigazgató vágya, hogy eredeti alkotásokkal álljanak elő. De csak annyival, amennyire van lehetőség, nem annyival, amenynyit előírnak.
Már rendelkezésünkre állnak az első adatok a peoplemeterrel végzett próbamérésekről. Bár ezeket nem hozták nyilvánosságra, kiszivárgott információk alapján úgy tudni, hogy a közszolgálati televízió híradóját, melyet korábban húzóműsornak gondoltak, közel sem nézik annyian. Mit fognak tenni ez ellen?
Nem szeretnék számokat mondani, ebben megegyeztünk a többi tévés kollégával, de azt bátran kijelenthetem, hogy annál az adatnál, mely az első körben kiszivárgott, lényegesen magasabb a híradónk nézettsége, sőt lassan megközelíti a cseh televízió értékeit. Tehát a mért értékek számunkra nem olyan rosszak. Viszont tekintetbe kell vennünk, hogy az emberek ugyanebben az időpontban megnézhetnek egy bulvárhíradót is, vagy választhatnak különböző sorozatok közül. A peoplemeterek bevezetésével még egy meglepő adat nyilvánosságra került: Szlovákiában sokkal kevesebben néznek tévét, mint ahogy azt eredetileg gondoltuk. Október 10-től azonban radikális váltás történt, ami a híradó dramaturgiáját illeti. Virtuális stúdióból sugározzuk, de nem forog a háttér, a bemondók állva olvassák a híreket, közben mozognak. A híradó nyelvezetét leegyszerűsítjük, és dinamikusabbá tesszük a kameramunkát. És új arcok is érkeznek, például Katarína Krajňáková és Andrea Bélányiová a TA3-ról.
Mivel sikerült a hölgyeket átcsábítani a TA3-tól, hiszen ott jó fizetések vannak?
Amikor átjöttem a közszolgálati televízióhoz, és szerettem volna átcsábítani jó nevű tévés kollégákat, nem jöttek. Mert a köztévének abban az időben teljesen le volt járatva a neve, nem volt jó az imidzse. Szinte senki nem nézte, mert senki sem bízott benne. ĺgy amikor más szerkesztőségekben dolgozó kollégákat szólítottam meg, szinte senki sem akart ide jönni dolgozni, amiatt, hogy az emberek nem hittek az intézménynek. Sokan azt gondolják, az új arcokat túlfizetjük. Ez nem teljesen igaz. Kilenc hónapja, hogy az új műsorstruktúra szerint sugárzunk, s ez idő alatt az STV márka megerősödött a piacon, sokkal nagyobb lett a befolyása. És sokkal több emberhez jut el, mint a hírtelevízió.
Az új műsorszerkezet része a SuperStar is. Ezt a programot a TV2 is megvette és a Megasztár hatalmas kasszasiker lett. Szlovákiában parázs vita folyt arról, hogy a köztévé képernyőjére való-e egy ilyen jellegű műsor. Önök végül is – a tiltakozások ellenére – megvették. A nézettség ugrásszerű növekedését várja ettől a műsortól?
Mindenképpen, és nem titkolom, bízunk abban, hogy ezzel a show-val a magyar nézőt is a képernyő elé tudjuk csalogatni, hisz ismeri ezt a műsorformátumot. Nagyon inspirál a német és a magyar televíziózás. Ami a grafikát, dramaturgiát illeti, hozzájuk képest le vagyunk maradva. Ők be mernek hozni új műsorokat, melyek egyébként a világ más részein természetesnek számítanak.
Az első valóságshow-t Magyarországon is nagy felháborodás kísérte...
Na jó, de az három éve volt. Hol vagyunk mi ettől? A SuperStartól nemcsak a nézettség növekedését várom, hanem a fiatal nézők visszacsábítását is. Őket ugyanis elvesztette a köztévé. Hiszek benne, hogy ezzel a műsorral vissza tudjuk hozni a fiatalokat, s ez tovább fokozza a STV attraktivitását. Egyúttal azt is meg fogja mutatni, hogy az STV-ben kiváló szakemberek dolgoznak, akik le tudnak bonyolítani egy ilyen rendkívül igényes programot. A válogatást száz fős stáb végzi, az élő adások lebonyolítása is komoly műszaki hátteret kíván. Ez mind a presztízsünket fogja növelni. Nyilvánvaló, hogy a Dél-Szlovákiában élő magyar nézők úgy fognak a SuperStarra tekinteni, mint valami ismert, bejáratott márkára, amely érdekes, vicces, szórakoztató. Az előbb említett lemaradásunk miatt ők ugyanis már rég találkoztak vele a magyar csatornákon. ĺgy ez lehet az egyik program, mellyel meg tudjuk szólítani a magyar nézőt is. Én nagyon örülnék, ha az itt élő magyarok is követnék adásunkat. Ha nem is állandó jelleggel, de ha legalább bele-belenéznének, mert a jelenlegi műsorstruktúra minden réteget megszólít. A peoplemeteres mérések megmutatták, hogy a hazai piac harmada nem néz szlovák tévét, hanem magyart vagy csehet. Természetesen vannak nyelvi korlátok is, ezt tudomásul veszem. Éppen ezért szeretnénk fejleszteni a magyar nemzetiségi adást is. Úgy, hogy érezzük, van értelme annak a pénznek, melyet a magyar adásra fordítunk.
Magyar adással jelenleg naponta öt percben jelentkeznek, 18. 50-től. Ebben az időben van mindkét magyar kereskedelmi csatornán a híradó, a közszolgálati adón pedig általában sorozatok vannak. Nem vagyok meggyőződve arról, hogy ötpercnyi hírért a nézők átkapcsolnának az STV 2-re.
Erről már többször beszélgettünk Both Enikő főszerkesztővel, és Nagy Ildikóval, nemzetiségi tanácsadómmal. Arra jutottunk, hogy a 18. 50 elég jó időpont. A néző képernyőközelben van. Aztán vagy átkapcsol, vagy nem. A peoplemeteres mérésekből származó adatok éppen arra lesznek jók, hogy pontos információkat szerezzünk erről, s ezek elemzésével majd továbbléphetünk.
Mi a helyzet a Magyar magazinnal?
Annak jóval nagyobb a nézettsége. Nagy Ildikó és Both Enikő munkájának köszönhetően a magazin jóval dinamikusabb lett. Azelőtt nagyobb volt az anyagok átfutási ideje. Most indítottunk egy új vitaműsort, a Terítéken-t. Ez egy teljesen új dolog, idén havi rendszerességgel jelentkezik, a jövőben pedig szeretnénk, ha kéthetente kerülne adásba. Folyamatosan keressük annak lehetőségét, mivel csábíthatjuk a képernyő elé a magyar nézőt. Nagy Ildikó sikeres együttműködést épített ki a helyi tévékkel, így fontos regionális hírekről tudunk beszámolni, s ezáltal is közelebb kerülünk a nézőhöz. Azt szeretném, ha a magyar adással nemcsak egy törvényből adódó kötelességet pipálhatná ki a köztévé, hanem az valóban hasznos lenne az itteni magyarok számára.
Hogyan látja a magyar adás jövőjét?
Mindenképpen szeretnénk bővíteni. Jelenleg a hírek mellett a Magyar magazin egyszer jelentkezik. Ez a válságmenedzsment döntése volt, a megszorító intézkedések előtt kétszer jelentkezett. Most a másik magazin helyett próbálkozunk a késő esti vitaműsorral. Majd meglátjuk, milyen sikerrel. Keresni fogjuk a lehetőségét a további bővítésnek is. Itt persze nem egy magyarul sugárzó csatornára gondolok, de még egy magazin mindenképpen jó lenne. Ugyanakkor tudatosítanunk kell, hogy a konkurencia nagyon erős: ott az RTL Klub, a TV2, az MTV. És a szlovákiai magyarokhoz közelebb állnak a magyar adók, mint a szlovákok, ezt a peoplemeteres felmérések egyértelműen bizonyítják. És ezt meg is értem.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.