A spanyol és a francia jelölt bukhat

ÖSSZEFOGLALÓBrüsszel. Beindult a politikai sakkparti a jobb- és a baloldal között az Európai Parlamentben. Migueal Arias Canetét, a spanyolok biztosjelöltjét el akarják kaszálni a szocialisták – ehhez a zöldek és a liberálisok is asszisztálnának –, az első lépést már meg is tették.

ÖSSZEFOGLALÓ

Brüsszel. Beindult a politikai sakkparti a jobb- és a baloldal között az Európai Parlamentben. Migueal Arias Canetét, a spanyolok biztosjelöltjét el akarják kaszálni a szocialisták – ehhez a zöldek és a liberálisok is asszisztálnának –, az első lépést már meg is tették. Az energetikai és környezetvédelmi biztosnak jelölt Canetét ugyanis az EP ipari, valamint a környezetvédelmi bizottsága nem ajánlja elfogadásra. Így megnőtt az Európai Néppárthoz (EPP) tartozó jelölt visszautasításának esélye. A spanyolt volt olajipari érdekeltségei és a nőkkel kapcsolatos beszólásai miatt buktatnák meg.

Az EPP ugyanakkor már jelezte, hogy Canete visszadobása esetén – a „szokásjoghoz” híven – kilőnek egy szocialista jelöltet. A kiszemelt áldozat Pierre Moscovici, aki a pénzügyekért felelne az Európai Bizottságban. A jelöltet amiatt érte kritika, hogy francia pénzügyminiszterként képtelen volt betartani a költségvetési hiánnyal kapcsolatos brüsszeli előírásokat, így nehezen hihető, hogy biztosként kellő szigorral tudna fellépni a költekező tagállamokkal szemben. Moscovici-t meghallgatása alatt is számtalan kritika érte, elemzők szerint egyébként politikai értelemben hullának számít, mivel a francia kormány nyári átalakításakor már otthon sem számítottak munkájára.

A spanyol és a francia jelöltet érintő bal–jobb pengeváltás Navracsics Tibornak kedvezne a leginkább. A magyar jelölt ugyanis szintén erős kritikát kapott, ám ha Canetét valóban kilövik, annak kicsi az esélye, hogy még egy jobboldali jelöltet le kelljen cserélni. Tegnap kiderült, Navracsicsnak milyen pótkérdésekre kell válaszolnia. Az EPP-frakció oktatáspolitikai jellegű kérdést tett fel, a liberálisok azt tudakolják, milyen összhangban van a magyar médiatörvény az alapvető jogokkal. A liberális frakció másik kérdése a magyar oktatásüggyel kapcsolatos. Az euroszkeptikusokat és populistákat tömörítő frakció pedig azt kérdezi Navracsicstól, hogy kész-e nyilvánosan és hivatalosan elhatárolódni pártjától, a Fidesztől és Orbán Viktortól a magyar médiareform és igazságügyi reform kapcsán.

Az Európai Bizottságot – melynek kvázi miniszterként a biztosok a tagjai – az EP hagyja jóvá. Nem szavaznak külön-külön a jelöltekről, ám ha valaki nagyon nem teszik a képviselők nagy részének, azt az EB elnöke lecseréli. Ilyenkor „boszszúból” az érintett frakció kilövi a konkurens párt leggyengébb jelöltjét is. Ez volt 2004-ben is, amikor a baloldal az olasz néppárti jelöltet buktatta meg, cserében a jobboldal a magyar Kovács Lászlót ültette szégyenpadra – a szocialista politikus az EB tagja lett, ám az eredetinél súlytalanabb tárcát kapott.

A meghallgatások kedden fejeződnek be, a jövő hét elején még hat jelöltet hallgatnak meg. A legélesebb vita hétfőn várható, ekkor lép színre a szlovén Alenka Bratušek, aki bukott kormányfőként saját magát jelölte. Ő is esélyes arra, hogy „hazazavarják” a képviselők. (MSz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?