A Smer visszaküldte az ombudsman jelentését

<p>Pozsony. Nem tetszik a Smernek az ombudsman értékelése az emberi jogok tiszteletben tartásáról Szlovákiában, képviselői tegnap nem is hagyták jóvá. A dolog azért is meglepő, mert a parlament elé kerülő hasonló jelentéseket a honatyák általában formalitásnak tekintik, és fenntartások nélkül tudomásul szokták venni.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Szlovákiában több mint 10 éve létezik az ombudsman intézménye. Létrehozásakor az emberjogi aktivisták nagy reményeket fűztek hozzá, ám az első emberjogi biztos, Pavol Kandráč csalódást okozott. Amikor Jana Dubovcová átvette tőle a stafétabotot, a civil szervezetek fellélegeztek: ismét van remény arra, hogy aktív és méltóságteljes ombudsmanunk legyen.

Dubovcová idén hivatala első jelentését terjesztette a törvényhozás elé, és Viera Tomanová Smer-képviselő a vita hevében máris megkérdőjelezte erkölcsi tulajdonságait. „Úgy vélem, ezzel a jelentéssel lényegében megrendíti az ember hitét abban, vajon megfelelő képességekkel, tapasztalatokkal és erkölcsi tulajdonságokkal rendelkezik-e ahhoz, hogy képes legyen betölteni egy ilyen tisztséget” – mondta Tomanová, és indítványára a parlament nem hagyta jóvá a jelentést, hanem visszaadta az előterjesztőnek átdolgozásra.

Az ombudsman nem kívánt közvetlenül reagálni Tomanová szavaira. „Örülünk, hogy a jelentés ilyen nagy érdeklődést keltett és ilyen vitát váltott ki a parlamentben. Ez jelezheti, hogy nő az érdeklődés az emberi jogok iránt” – reagált lapunknak Alena Kuišová, az ombudsman mediális tanácsadója. Részletesebben a parlamenti határozat megismerése után nyilatkoznak.

Dubovcová szerint Szlovákiában nincs minden rendben az emberi jogok terén. Elismerte, ha csak a hivatalához benyújtott panaszok többségéből indul ki, úgy tűnhet, nincsenek is különösebb jogtiprások, ám az alaposabb szemlélődő azonnal szembesül a problémákkal. Példaként a nemzetiségi jogokat és a gyermekek jogait hozta fel – a saját szakállára végzett felmérések során e téren komoly hiányosságokat tapasztalt.

Az ombudsman szerint a polgárok jogait hatékonyabban lehetne védeni és a jogtiprásokkal szemben jobban lehetne fellépni, ha az egyes emberjogi intézményeket egy tető alá hoznák. Az állam spórolhatna is, ha az ombdusman irodája, a szlovák emberjogi központ, a Nemzeti Emlékezet Intézete és a jogsegélynyújtó központ egy közös, saját épületben székelne – jelenleg sok pénzt költenek a drága bérleti díjakra.

Tavaly januárban az ombudsman irodája 730 panaszt jegyzett, ezekből 103-at még 2009-ben és 2010-ben nyújtottak be. 2012-ben 2275 új beadvány érkezett, úgyhogy tavaly összesen 3005 ügyet kellett kivizsgálni, ebből 1450-et sikerült lezárni, 92 esetben állapították meg az alapvető emberi jogok megsértését. Gyerekek is egyre gyakrabban veszik fel a kapcsolatot az ombudsmannal – 2012-ben 851 kiskorú kért tanácsot tőle. (sza, lpj, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?