<p>Alkotmányjogi kérdésekben tapasztalatlan jogászokat választott meg csütörtökön a parlament alkotmánybíró-jelöltekké. Mintha az egyetlen kritérium az lett volna, hogy a Smerhez hű emberek váljanak jelöltté.</p>
A Smer tapasztalatlan és amatőr alkotmánybírókat választott
Élesen bírálta tegnap a Via Iuris, igazságügyi problémákkal foglalkozó szervezet, hogy a parlament csütörtökön este olyan embereket választott meg alkotmánybíró-jelölteknek, akik közül egyiknek sincs tapasztalata az alkotmányjoggal. A parlamenti képviselők 13 jelöltből válogathattak. Köztük volt Peter Kresák elismert alkotmányjogász vagy az Alkotmánybíróság korábbi elnöke, Ján Mazák. Egyikőjük sem szerzett a képviselőktől elég szavazott. Alkotmánybíró-jelöltnek végül Jana Baricovát, Eva Fulcovát, Imrich Volkait, Ján Bernátot és Miroslav Ďurišt választották meg. Mivel hat jelöltnek kell lennie ahhoz, hogy az államfő közülük hármat ki tudjon kiválasztani, a hatodik jelöltet a májusi parlamenti ülésen választják meg.
A Smer utasításra szavazott
Peter Wilfling, a Via Iuris szervezet jogásza szerint minden fejlett országban a társadalom legelismertebb szakembereit választják meg alkotmánybírónak. „Nagy illúzióban él az, aki úgy gondolja, hogy alkotmánybírónak könynyedén betanul olyan személy is, aki sohasem foglalkozott alkotmányjoggal” – állítja Wilfling. Botrányosnak nevezte azt is, hogy a Smer képviselők többsége közvetlen a szavazás előtt nem is tudott semmit a jelöltekről. Ez azt feltételezi, hogy gyakorlatilag pártutasításra voksoltak. „Az Amerikai Egyesült Államokban heteken át vizsgálják a jelölteket, ellenőrzik szakmai rátermettségüket, míg eldöntik, ki kapja meg az adott posztot. Ezzel szemben Szlovákiában közvetlen a választások előtt a képviselők semmit sem tudtak a jelöltekről” – mondta Wilfling.
Májusban újabb választás
A hiányzó hatodik jelöltet a parlament májusi ülésén fogják megválasztani a korábbi választásokon sikertelenül szereplő jelöltek közül. Azt továbbra sem tudni, hogy a három új Alkotmánybírót a jelenlegi államfő, Ivan Gašparovič fogja-e kinevezni vagy utódjára, Andrej Kiskára bízza a döntést. Több szakértő szerint Gašparovič a kinevezéssel alkotmányt sértene, mivel a három leköszönő alkotmánybíró mandátuma csak júliusban jár le, tehát addig a 13 helyett 16 megválasztott alkotmánybírója lenne az országnak, ami alkotmányellenes.
7 éve 9 új bíró jött
Legutoljára 2007-ben választott a parlament alkotmánybírákat, akkor a 13 tagú testület több mint a fele kicserélődött. Ivan Gašparovič 2007 februárjában kilenc új alkotmánybírát nevezett ki a parlament által megválasztott 18 jelöltből. Az ellenzéki jelöltekkel akkor sem bánt kegyesen: csak egyet, Mészáros Lajost nevezte ki – ő már korábban is alkotmánybíró volt. A testületben azóta enyhe többségben voltak a döntéseikben Smerhez húzó tagok, nyártól még nagyobb lesz a fölényük. Akkor lett a testület elnöke Ivetta Macejková. (dem, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.