A régi zene ünnepnapjai Somorján

Tizedik alkalommal rendezte meg Németh Imre a régi zene fesztiválját, a Samaria Régi Zenei Napokat Somorján. Június 4-től 10-ig egy kivételével naponta élvezhettük a muzsika jótékony, áldásos hatását s a koncertek helyszíneinek léleképítő közegét.

Tizedik alkalommal rendezte meg Németh Imre a régi zene fesztiválját, a Samaria Régi Zenei Napokat Somorján. Június 4-től 10-ig egy kivételével naponta élvezhettük a muzsika jótékony, áldásos hatását s a koncertek helyszíneinek léleképítő közegét.

Pünkösd vasárnapján a katolikus templomban indult a koncertsorozat az ünnephez méltó nagyszabású produkcióval. A Nagyszombati Kamarazenekar a koncert első felében Farkas Ferenc Chorea Hungarica című darabját, majd D. G. Speer, A. Vivaldi és G. F. Händel egy-egy művét játszotta. Ezt követően szólalt meg W. A. Mozart Koronázási miséje, melyben a Szlovák Filharmónia kórusa és jeles szólisták működtek közre: Henrieta Lednárová a szoprán, Garaj Éva az alt, Michal Želonka a tenor, Stanislav Beňačka a basszus szólamot énekelte, vezényelt Blanka Juhaňáková, a Szlovák Filharmónia kórusának vezető karnagya. Lélekemelő élmény és zenei csemege volt az előadás, amilyet nagyon ritkán élvezhetünk kis városunkban.

A második koncert június 2-án a zeneiskola koncerttermében hangzott el. A műsor gerincét Gaál Jenő énekművész diplomahangversenye alkotta. Gaál Jenő a Szlovák Filharmónia énekkarának tagja és a Zeneművészeti Konzervatórium végzős hallgatója. Korokat és stílusokat átfogó műsorát romantikus és népzenei ihletésű dalokkal (Csajkovszkij, Schneider-Trnavský, Kodály) kezdte, majd a lélek mélységeinek hangjait szólaltatta meg Dvořák Bibliai dalaiban, végül pedig Verdi romantikus nagyoperájának, a Simone Boccanegrának egyik szép basszusáriáját hallhattuk. A fiatal énekes hangja szép, meleg tónusú, előadásmódja pedig érzékeny. A mély regiszterű műsorszámokat jól egészítette ki Szabó Zsuzsanna ragyogó koloratúrszopránja két Mozart-áriával, valamint Sárai Gábor lantjátéka. Az énekeseket Eva Salayová kísérte zongorán. A koncert közönsége a zeneiskola halljában rendezett kiállításon ízelítőt kapott a lengyel plakátművészet zenei témájú alkotásaiból. Harsány vizualitású világunkban lassan elszokunk az intellektuális élményt is nyújtó plakáttól, ezért is volt érdekes látni ezeket az alkotásokat.

Sárai Gábor régi korok levegőjét idéző lantjátékát június 7-én a tejfalusi kápolnában hallhattuk újra, számomra itt még hatásosabb volt, a kisebb teret jobban betöltötte a finom hangzású, cizellált muzsika. Egy középkori egyházi népének, majd egy balladatrilógia hangzott el énekkel és szóval, Hunčík Kata énekes és Tóth Rita színművész előadásában. Ihletett és érzékeny előadásuknak köszönhetően Kőműves Kelemenné vagy Kádár Kata balladáját nem tudtuk borzongás nélkül hallgatni.

Június 8-án a somorjai zsinagóga adott otthont a következő koncertnek, ahol a közönség egyúttal részese lehetett az épp aktuális kiállításnak is. Patrik Kovačovský légballonja a koncert tartamára hol „meghalt”, hol meg „újraéledt”. A koncert első előadója Németh Mátyás nagybőgős. A koncertek törzsközönsége a tehetséges fiatal művész fejlődését éveken keresztül nyomon követhette. Most Hans Fryba Régi stílusú szvitjének előadásával érett, komoly művészként mutatkozott be. Reméljük, sokszor hallhatjuk majd játékát. A koncert további előadója volt Papp László hárfaművész, a bécsi operaház zenekarának szólistája. Egy csodálatos hangszer csodálatos megszólalásának lehettünk részesei. J. S. Bach Esz-dúr szonátájának előadásában Papp László partnere felesége, Justina Papp fuvolaművész volt. Bensőséges, eszköztelen játékuk nagy élményt jelentett. F. A. Rosetti 2. hárfaszonátájának előadása pedig arról győzött meg, hogy Papp László rendkívül érzékeny, nagyformátumú művész.

A június 9-i koncert igazi nagy élménye az evangélikus templom orgonáját megszólaltató fiatal lengyel orgonista, Marcin Szelest volt. Sosem hittem volna, hogy ez a viszonylag kis hangszer ilyesmire is képes. Biztos vagyok benne, hogy a fiatal művész szép karriernek néz elébe. A koncert első felében a Gaudium régi zenei együttes Jana Pastorková énekesnővel barokk műveket szólaltatott meg, valamint Michal Sťahel J. S. Bach két csellószvitjét adta elő. A kissé hoszszúra sikerült első rész után következett a már említett orgonaművész 16–17. századi lengyel orgonaművekkel. Szívesen elhallgattuk volna egy egész estés koncerten is.

Ezen az estén az utca is megtelt zenével. A város főterén a fesztivál szereplői muzsikáltak, és Dolán György Fekete foltok – „Eufória” című performanszát is bemutatták.

A fesztivál zárókoncertje másnap a református templomban hangzott el. A Samaria rendezvényeinek állandó szereplői, a kecskeméti Reneissance Consort és a Gaudium régi zenei együttes reneszánsz és barokk műveket szólaltatott meg a tőlük megszokott hitelességgel és magas művészi színvonalon. A kecskeméti együttessel Somorja és környékének diákjai egy ifjúsági hangverseny keretében külön is találkozhattak a somorjai Madách Imre Gimnáziumban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?