A visegrádi négyek országai közül Szlovákiában érték el a diákok a legrosszabb eredményeket. Képünk illusztráció. (TASR-felvétel)
A PISA-felmérésből kiderül, a diákoknak a szövegértéssel van a legtöbb problémája
Ha ezt a mondatot egy diák el tudja olvasni és meg is érti, akkor a szerencsésebbek közé tartozik, szövegértés terén ugyanis a szlovákiai diákok a V4-es országok tanulóitól is jócskán lemaradtak. A legfrissebb PISA-felmérés az oktatás siralmas állapotát mutatja, csak matematikából van némi javulás. A felmérés szerint a kínai gyerekek teljesítenek a legjobban.
A felmérés keretében 79 országban vizsgálták a 15 éves diákok szövegértési, természettudományos és matematikai képességeit. Szlovákiában szlovák és magyar tannyelvű iskolákban is vizsgálódtak.
A mérés során az ország a szövegértési mutató esetében 458 pontot ért el, ami a 41. helyre volt elég. A világ legfejlettebb országait tömörítő OECD-szervezet átlaga 487 pont. Magyarország 481 ponttal a 33. helyen van előttünk, Csehország pedig 490 ponttal a 25. A lengyelországi tanulók 512 pontot értek el, és ezzel az előkelő 10. helyet szerezték meg.
A visegrádi négyek országai helyett Szlovákia olyan országokkal hasonlítható össze, mint Chile (452 pont), Törökország (466 pont) vagy Ukrajna (466 pont). Az abszolút csúcstartók a kínaiak. A távol-keleti ország kontinentális régiójának diákjai az első helyezettek, akik a szövegértés mérése során átlagosan 555 pontot szereztek.
Az sem mutat derűsebb képet, ha a szövegértési kompetencia időbeli alakulását nézzük. A háromévente elvégzett kutatás előző, 2015-ös köréhez képest ugyan 5 ponttal jobb értéket értek el a diákok, de a 2009-es méréshez viszonyítva még mindig 19 ponttal alacsonyabb szintet mutatnak.
Gondok vannak az olvasással
A kutatás részletes adataiból látszik, hogy a diákok tudásszintje országon belül is nagy eltéréseket mutat. A szövegértés terén nagyon rosszul teljesítő szlovákiai diákok aránya eléri a 31,4%-ot. Ez 2009-hez képest 9,1 százalékpontos növekedést jelent. „Ezek a tanulók a legalapvetőbb olvasási kompetenciákkal sem rendelkeznek, amelyek azonban elengedhetetlenek lennének a továbbtanulásukhoz” – írja a felmérés szlovákiai lebonyolítója, az Oktatásügyi Szabványosított Mérések Nemzeti Intézete (NÚCEM). Az ilyen, rosszul teljesítő diákok 65,4%-a szakmunkásképzőbe, 44,4%-a alapiskolába jár. A spektrum másik végén, a nagyon jó eredményekkel rendelkező diákok a teljes minta 4,6%-át adják. A túlnyomó többségük nyolcéves gimnáziumba jár.
A számtan jobban megy
A felmérés során a matematikai kompetenciákat is vizsgálták. Ezen mutató esetében a szlovákiai tanulók átlaga 486 pont, ami a 32. helyre volt elég. Mivel az OECD-átlag ebben az esetben 489 pont, így Szlovákia a középmezőnyben helyezkedik el. Az előző, 2015-ös kutatáshoz képest diákjaink 11 ponttal jobb átlagos eredményt produkáltak. Csehország a 22. (499 pont), Magyarország pedig a 36. (481 pont).
Szlovákia olyan országokhoz hasonlatos eredményt ért el, mint Portugália, Ausztrália, Oroszország vagy az Egyesült Államok. A vizsgált szlovákiai diákok 25,1%-ának teljesítménye rendkívül rossz. A szövegértéshez hasonlóan ebbe a csoportba azok tartoznak, akik az alapvető matematikai készségekkel sem rendelkeznek. Túlnyomó többségük (63,4%) szakmunkásképzőbe jár. Jó hír azonban, hogy a kiemelkedő matematikai teljesítményt mutató diákok aránya növekedett.
A természettudomány terén sem állunk jól
A harmadik vizsgált kompetencia a természettudományos ismeretek és képességek voltak. Ebben a kategóriában Szlovákia 464 pontot és így a 41. helyet szerezte meg. Az OECD-átlag azonban 489 pont. Ezzel Szlovákia Ukrajnával (469 pont), Olaszországgal (468 pont) és Törökországgal (468 pont) van azonos mezőnyben.
A szlovákiai diákok a természettudomány kategóriájában 2006 óta az OECD-átlag alatt teljesítenek. A természettudományos kompetenciák mérése során a hazai tanulók 29,2%-a nagyon rosszul teljesített. Az előzőekhez hasonlóan a rossz eredményeket felmutató diákok legnagyobb része szakmunkásképzőben tanul.
A PISA-felmérést háromévente készítik világszerte, a most nyilvánosságra hozott kutatás adatfelvétele 2018 áprilisában 385 szlovákiai iskolában történt. Összesen 6770 diák töltötte ki a tesztlapot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.