Jozef Božik, a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának (ZMOS) elnöke
A Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) és a megyei önkormányzatokat tömörítő SK8 csoport képviselői szerint az önkormányzatok hiányos finanszírozását – az általuk nyújtott szolgáltatások korlátozása miatt – a lakosság is megérzi. Az önkormányzatok az állam sürgős beavatkozását szorgalmazzák.
A települési önkormányzatok az idei év első hét hónapjában 84 millió euróval kisebb összeghez jutottak hozzá, mint azzal a pénzügyminisztérium eredetileg számolt. Ez azonban csak a jéghegy csúcsa, hiszen az előző kormány idejéből további 500 millió eurós lemaradásban vannak. Az önkormányzatok szakmai szervezetei ezért azt kérik a jelenlegi kormánytól, hogy mielőbb tárgyalja meg velük az ezzel kapcsolatos teendőket. A miniszterelnökkel és a pénzügyminisztérium képviselőivel folytatott tárgyalásaik során többek között azt szeretnék elérni, hogy kiszámíthatóbb és igazságosabb legyen az önkormányzati költségvetések tervezése.
Nincs elég pénz
„Az eddigi tárgyalásaink során mindenekelőtt azt tapasztaltuk, hogy akár a pénzügyi államtitkárral, akár magával a pénzügyminiszterrel ültünk le tárgyalni, egyfolytában a konszolidáció szükségességéről beszéltek, és arról, hogy nem áll elegendő forrás a rendelkezésükre. Nem szeretnénk a jelenlegi kabinetet hibáztatni azért, hogy az előző kormány 500 millió eurót vett el tőlünk, ugyanakkor most csak a jelenlegi kormánnyal tárgyalhatunk, így minimum azt szeretnénk elérni, hogy legalább az említett 84 millió euróhoz hozzájussunk” – figyelmeztet Jozef Božik, a ZMOS elnöke.
Rosszabb is lehet
Az önkormányzati szövetségek képviselői azonban nem táplálnak hiú reményeket, szerintük az elkövetkező négy hónapban tovább romolhat a helyzet. Elmondták, hogy a pénzhiány miatt egyes városokban és falvakban már most korlátozniuk kell például a sportklubok és kulturális tevékenységek támogatását. Ha ezt a helyzetet nem kezelik időben, további korlátozásokra kerülhet sor, például a tömegközlekedés esetében. „Pozsony megyében 4,2, Nagyszombat megyében 3,8, Nyitra megyében 4,7, Trencsén megyében 3,8, Zsolna megyében 4,6, Besztercebánya megyében közel 5 millió, Eperjes megyében 5,2, Kassa megyében pedig 4,7 millió euró hiányzik a megyei önkormányzatnak” – sorolja Jozef Viskupič, az SK8 elnöke.
Ellenzéki javaslat
Milan Majerský, az ellenzéki KDH elnöke felszólította a kormányt, hogy kezdeményezzen párbeszédet az önkormányzatokkal, és kezdjen el foglalkozni a régiók helyzetével. Annak érdekében, hogy az állam biztosítsa az önkormányzatok működését, a KDH az adómix alkalmazását javasolja, azaz a magánszemélyek adójának és a társasági adó egy részének a beszedését. „Ez nem rólunk szól, hanem a régiókban élő emberekről, mivel a falvak, városok és megyék azok, amelyek tudják, hogyan lehet a leghatékonyabban felhasználni az állami pénzeszközöket a régiókban élő emberek érdekében” – tette hozzá Majerský.
Inkább spórolnának
Hogy a pénzügyminisztérium nem túl nyitott az önkormányzatok finanszírozásával kapcsolatban, az azzal magyarázható, hogy az elmúlt évek felelőtlen állami pénzszórása miatt alaposan megugrott Szlovákia adóssága, a Fico-kabinetnek ezért szigorú intézkedéseket kell bevezetnie az államháztartás konszolidációja érdekében. A pénzügyminisztérium szerint az elkövetkező három évben kemény konszolidáció vár a szlovák gazdaságra: évente egy százalékponttal kellene csökkenteni az államháztartás hiányát, ami nagyjából évi 1,4 milliárd eurót jelent. A kormánypártok már tárgyalnak a konkrét intézkedésekről, a Ladislav Kamenický (Smer) vezette pénzügyminisztérium szerint a részletekről azonban csak azt követően tájékoztatják a lakosságot, miután sikerült egyezségre jutniuk a kormányon belül.
Nő a hiány
Hogy a helyzet nem túl rózsás, azt az állami gazdálkodás hatékonyságát felügyelő Költségvetési Tanács (RRZ) legfrissebb adatai is alátámasztják. Ezek szerint a szlovák államháztartási hiány idén elérheti a 7,373 milliárd eurót, vagyis a bruttó hazai termék (GDP) 5,6 százalékát. Júliusban a Költségvetési Tanács még a GDP 5,5%-ának megfelelő deficitet várt. „A júliusi előrejelzéshez képest a hiány 199 millió euróval nőtt. A romlás elsősorban épp az önkormányzati kiadások idei második negyedéves gyors növekedésével magyarázható” – áll a Költségvetési Tanács jelentésében.
(mi, TASR)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.