A grafológus mindig a tanult – sztenderd – írástól való eltéréseket vizsgálja. Nem véletlen, hogy minél közelebb vagyunk az írástanulás kezdeti szakaszához, annál kevesebb még a változás, annál nehezebb különbözőségeket találni ugyanannak a korosztálynak az írásában. A tanultság mázának lekopásához, az egyéniesedéshez időre van szükség...
A pedagógia és a grafológia
Iskoláskorú gyermekeknél a tanár és a szülő az, aki szinte minden nap találkozik az írásaikkal. Az írásaikkal, amelyek felhívhatják a figyelmet bizonyos problémákra, továbbá arra, hogy esetlegesen milyen háttere lehet annak, ha hirtelen változás következik be viselkedésükben.
Hiszen a külső viselkedésformák mögött általában belső okok rejtőznek, melyeket nemcsak titkolhat a gyermek, hanem lehet, hogy még saját magának sem tudná megfogalmazni érzéseit. A szakemberek tanácsát szokták kérni különböző beilleszkedési problémáknál, magatartászavarok esetében, hiszen nem biztos, hogy „csak” rossz az a gyermek – lehet, hogy „lázadása” már csak válaszreakció, és magatartásával védekezik valami ellen. Az is előfordul, hogy így akarja felhívni magára a figyelmet, de ennek is általában megvannak az okai. Vizsgálhatóak a tanulási zavarok, írászavarok, kimutatható a labilitás és a szorongás. Ki kell emelni a PREVENCIÓ, a megelőzés fontosságát, hiszen egyre több „veszély” fenyegeti a fiatalokat – mindenütt jelen van a kábítószer, és egyre több az öngyilkos gyermek.
Lehet, hogy néha túlságosan is túlbonyolítjuk a dolgokat, és csak egy apró, egyszerű dolog áll a háttérben, de sajnos gyakran épp olyan apróságoknak nem tulajdonítunk jelentőséget, melyből sokkal nagyobb probléma lehet.
A mai világ emberének kissé elállítódtak az ösztönös „vészjelző” érzékelői, vagy annyira letompultak, hogy a végsőkig nem veszi észre a figyelemfelkeltő jeleket, vagy olyan mértékű a túlműködés, hogy már mindenben csak a veszélyt látja. Nehéz megtalálni a középutat...
„Szűrőberendezéseinket mindannyian magunk állítjuk be. Ha mindenkit ellenségként kezelünk, s a világ gyilkos és gonosz, az ajtót még jobban be kell csukni. De ha a napra tekintünk, felé fordulunk, fénnyel és meleggel telik meg a terünk. Ám ha a fény előtt kitárjuk, s a sötét előtt becsukjuk ajtónkat, akkor még nem teljes a világunk. Ha jól állítjuk be a szűrőnket, s mindazt amit beengedünk, fel is dolgozzuk és beépítjük önmagunkba, akkor egyszerre minden érhetővé válik, s a mindenségben önmagunkat is megpillanthatjuk és megérthetjük.
Ez a legtöbb, amit elérhetünk ebben a földi életben.” (W. Barna Erika)
Ezen vizsgálatoknál mindenképpen szükséges a tanárok és a szülők bevonása a munkába, hiszen főleg iskolai problémák és azok okainak feltárása a cél.
A vizsgálatoknál nagyon fontos a gyermek életkora és fejlettségi szintje. Ilyenkor egy írás elemzése nem elegendő, hanem eltérő időpontban és különböző körülmények között készült írások vizsgálatával (kisebb gyermekeknél kiegészítve célzott rajz készítésével) juthatunk valós eredményre.
A szerző okleveles grafológus, grafológus szaktanácsadó, a győri S.K. Grafológiai és ĺrásszakértői Szolgáltató Iroda munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.