Továbbra is az eddigi, 20 éves elévülési idő marad érvényben az olyan bűncselekményeknél, mint a nemi erőszak és a szexuális visszaélés. A Büntető törvénykönyv módosítását szerdán hagyták jóvá a parlamenti képviselők. Gyorsított eljárásban tárgyaltak a módosításról. Az új jogszabály március 15-én lép hatályba, amikor a Btk. február 8-án elfogadott „jelentős módosítása" is. Az ülésteremben jelenlevő mind a 136 képviselő megszavazta a módosítást.
A parlament elfogadta, hogy a nemi erőszak és a gyilkossági ügyek elévülési ideje 20 év maradjon
„A társadalmi igény ismeretében a törvénytervezet célja, hogy az életellenes és az egészséget veszélyeztető bűncselekmények, a szabadság és az emberi méltóság elleni, a család és az ifjúság, valamint a jogok és szabadságjogok elleni bűncselekmények elévülési ideje és hatályos jogi szabályozása az eredeti szinten maradjon" – magyarázta a módosítást előterjesztő igazságügyi minisztérium.
Ezeknek a bűncselekményeknek az elévülési ideje nem változik, különösen a 20 éves elévülési idő az olyan bűncselekményeknél, amelyek elkövetőire a Büntető törvénykönyv szerint legalább tíz év szabadságvesztés szabható ki. Ilyen bűncselekmény például a gyilkosság, az emberölés, a testi sértés, a kényszerítés, az emberrablás, a nemi erőszak, a szexuális erőszak, a szexuális visszaélés, a közelálló személy elleni erőszak, az emberkereskedelem, az emberrablás és a gyermekpornográfia.
A kormány azt javasolta, hogy a módosítás március 15-től lépjen hatályba. Ugyanezen a napon lépne hatályba a büntető törvénykönyv február 8-án elfogadott „jelentős módosítása“. „Ez formálisan megakadályozza, hogy bizonyos bűncselekmények elévüljenek, illetve hogy ezeknek a bűncselekményeknek az elévülési ideje a lerövidüljön" – magyarázta a kormány.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.