A parlament elfogadta a Párizsi szerződés ratifikációját

A parlament elfogadta a Párizsi szerződés ratifikációját
Pozsony |

<p>A szlovák törvényhozás ma elfogadta az éghajlatváltozás lassítását célul kitűző Párizsi szerződés ratifikációját. Sólymos László környezetvédelmi miniszter a parlamentben tartott sajtótájékoztatóján elmondta: a ratifikációt 106 képviselő támogatta a jelen lévő 137-ből. &quot;Hiszem, hogy Szlovákia pozitív példa lesz a többi uniós tagállamnak&quot; - tette hozzá a miniszter. &nbsp;</p>

Az Európai Unió tagállamai közül a ratifikációs folyamat eddig csak három országban, Magyarországon, Franciaországban és Ausztriában zárult le. Szlovákia lehet a negyedik a sorban, miután Andrej Kiska államfő jóváhagyta a ratifikációt. Sólymos szeptember 30-ra összehívta Brüsszelbe a környezetvédelmi miniszterek rendkívüli tanácsát annak érdekében, hogy október 7-ig az unió is ratifikálja a szerződést. Ha ez sikerül, akkor az EU és Szlovákia is részt vehetnek a november 7-én Marrákesben kezdődő klímakonferencián. A Párizsi szerződés az azt követő 30. napon lép hatályba, miután az ENSZ éghajlatváltozásról szóló keretegyezményének aláírói közül legalább 55 ország,  akik legalább az üvegházhatású gázok globális kibocsátási mennyiségének 55%-áért felelősek, letétbe helyezte a ratifikációról szóló dokumentumokat. Az Egyesült Államokkal és Kínával együtt már 29 ország ratifikálta a szerződést, ezek az üvegházhatású gázok mennyiségének 40 %-ért felelősek. További 30 ország várhatóan a mai nap folyamán helyezi letétbe a ratifikációról szóló dokumentumokat a Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár által szervezett díszünnepségen. Az üvegházhatású gázok globális kibocsátási mennyiségének legnagyobb hányadáért az USA és Kína után az Európai Unió a felelős, így amíg az unió nem ratifikálja a szerződést, az valószínűleg nem léphet hatályba. A Párizsi szerződést 2015. december 12-én fogadták el. Az Európai Unió a tagállamok legmagasabb közjogi méltóságaival együtt 2016 április 22-én New Yorkban  írta alá a szerződést. Célja, hogy  a globális felmelegedést maximum 2 Celsius-fokra korlátozza  az évszázad végéig, lehetőség szerint minél nagyobb mértékben ezen érték alá, csak 1,5 fokkal az iparosodás előtti időszakhoz képest. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?