A parlament elé kerül a vatikáni szerződés

Pozsony. Mégis a parlamentnek is jóvá kell hagynia a Szentszékkel kötendő, a katolikus nevelésről szóló szerződést, döntött csütörtökön a kormány. A miniszterek még a nyári szünet előtt foglalkoztak a dokumentummal, melyet Martin Fronc oktatási miniszter eredetileg kormányszintű szerződésként terjesztett elő.

Pozsony. Mégis a parlamentnek is jóvá kell hagynia a Szentszékkel kötendő, a katolikus nevelésről szóló szerződést, döntött csütörtökön a kormány. A miniszterek még a nyári szünet előtt foglalkoztak a dokumentummal, melyet Martin Fronc oktatási miniszter eredetileg kormányszintű szerződésként terjesztett elő. Az Új Polgári Szövetség (ANO) képviselői azonban úgy vélték, elnöki szintű egyezményről van szó, ezért a Háznak is foglalkoznia kellene vele. Ebbe a kormánypártok – főleg a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) – nem akartak beleegyezni, valószínűleg attól tartottak, a parlament jelentősen megváltoztatná a szöveget, sőt az is előfordulhat, hogy az ANO-s honatyák a KDH ellenére az ellenzékkel együtt megszavaznának bizonyos módosításokat. A liberálisok és az ellenzék ugyanis attól tart, a dokumentummal erősödik a katolikus egyház helyzete Szlovákiában, a KDH pedig az egész államot be akarja hálózni a katolikus ideológiával.

Martin Fronc ezt elutasította: szerinte csak annyi változik, hogy az iskolai hittanoktatást szerződés fogja szabályozni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy miután aláírták és az oktatási minisztérium felkészül a dokumentum érvényesítésére, a katolikus hittan az alap- és középiskolákban kötelezően választható tantárgy lesz. Jelenleg csak az alapiskolák felső tagozatán és a középiskolák első két évfolyamában választható tantárgy. A szerződés értelmében a szülők kérésére az óvodákban is be lehet majd vezetni a hittanórákat. A katolikus nevelést nem lehet kötelezővé tenni, azaz a hittanon kívül biztosítani kell az etika oktatását is.

Mivel a szlovák Alkotmány nem szabályozza egyértelműen a nemzetközi szerződések jogrendbe iktatását, és az alkotmányjogászok sem tudták megmondani, milyen típusú szerződésről van szó, Daniel Lipšic igazságügyi miniszter egy jogászcsoporttal elemeztette nemzetközi szerződéseinket – köztük a Szentszékkel kötendő dokumentumot is –, és a szakértők megállapították: szükséges annak parlamenti jóváhagyása. A kabinet csütörtökön ezt tudomásul vette, amivel lényegében az ANO-nak adott igazat.

A vatikáni alapszerződést 2000 decemberében írta alá Szlovákia, és a dokumentum négy utószerződést feltételez, ezek egyike a katolikus nevelésről szóló. Egyet, a fegyveres erőkben létesítendő lelkészi szolgálatokról szólót már megkötötték, a lelkiismereti szabadságról és az egyházak finanszírozásáról szóló még nem készült el – ezek valószínűleg a jelenleginél is kényesebb és bonyolultabb kérdések lesznek. Ugyanúgy, mint az alapszerződésnek, az összes utószerződésnek is lesz a többi egyházzal kötendő tükörváltozata. A miniszterek csütörtökön rábólintottak a tizenegy szlovákiai regisztrált egyházzal aláírandó, a katolikus nevelésről szóló szerződéshez hasonló, ugyancsak a hittanoktatásról szóló dokumentum tervezetére is – és bár ez nem nemzetközi egyezmény, mivel a vatikáni szerződés tükörképéről van szó, ezt is megvitatja a parlament. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?