Akik valóban betegek, azoknak nincs oka az aggodalomra
A miniszter hadat üzent a hamis betegszabadságoknak, az elrettentés pedig működött
![betegszabadság](/sites/default/files/styles/image_16_10_w400/public/lead_image/2025-02/shutterstock_2433179679.jpg.webp?itok=xiCvIKxK)
A munkaügyi tárca vezetője még január elején mutatta be a kormány „segély helyett munka” projektjét, amely alappillére az az elképzelés, hogy minden olyan személynek be kell tagozódnia a munkaerőpiacra, aki képes a munkavégzésre. A miniszter így a betegszabadsággal visszaélőket sem kíméli. Az első adatok pedig arra engednek következtetni, a taktikája működik.
A munkaügyi miniszter, Erik Tomáš (Hlas) azt állítja, decemberben és januárban jelentősen csökkent a kiállított betegszabadságok száma. A szaktárca vezetője a tájékoztatása során a Szociális Biztosító legfrissebb adataira támaszkodott, amelyek szerint éves összehasonlításban decemberben 123 ezerről alig 110 ezerre, januárban pedig 125 ezerről nagyjából 114 ezerre csökkent a betegszabadságukat töltő polgárok száma.
Az elrettentés működött
Erik Tomáš azt állítja, a visszaesés a kormány új projektjének, valamint a januárban életbe lépett törvénymódosításnak köszönhető. 2025-ben ugyanis új hatáskörrel ruházták fel a munka-, szociális és családügyi hivatalok kötelékében tevékenykedő orvosokat, akik januártól bármikor felülbírálhatják, így meg is szüntethetik a betegszabadságot, ha azt indokolatlannak tartják.
Bár az adatok egy része, amelyekre a tárcavezető támaszkodott, még a módosítás életbe lépése előtti időszakból származik, Erik Tomášt ez se tántorította el attól, hogy ezekkel a tollakkal ékeskedjen. Beismerte ugyan, hogy a változtatás hatályba lépése óta mindössze párt tucat betegszabadságot szüntettek meg, a miniszter mégis saját sikerének könyveli el a csökkenést, mivel úgy gondolja, működött a taktikája.
További visszaesés jöhet?
Mivel az emberekhez eljutott a szigorítás híre, így inkább maguktól szüntetik meg a betegszabadságot
– magyarázta Tomáš, aki azt sem mulasztotta el megemlíteni, hogy az évi átlagos 44 napról 32 napra szeretné csökkenteni azt az időtartamot, amit a polgárok betegszabadságon töltenek. Csehország átlaga ugyanis évek óta nem haladja meg az említett 32 napot.
A tárcavezető szerint az ország egyes régióinak adatai között is óriási különbségek tapasztalhatóak. Poprádban és környékén például 66 nap az éves átlag. Erik Tomášt azonban a lemaradó régiók helyzete mellett az egyes ágazatokban tapasztalható viszonyok is aggasztják. Állítása szerint az építőipari munkások túl sok időt töltenek betegszabadságon abban az időszakban, amikor a szóban forgó cégeknek kevesebb a munkája. A „jó kapcsolat” fenntartása érdekében Tomáš ezúttal nem mutatta be az érintett vállalatok listáját, azonban felszólította őket, hogy kezdjék el tiszteletben tartani a törvényt.
A miniszter mindenki megnyugtatott. Azok, akik valóban betegek, semmilyen szankciókra nem számíthatnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.