A meghívó csak az első lépés

Természetesen valamennyi nyilatkozó kormánypárti politikus üdvözölte tegnap, hogy meghívót kaptunk a NATO-ba, a kommunista párt és a két nemzeti párt ellenzi csatlakozásunkat, az országot korábban elszigetelő HZDS állítja, mindig is a csatlakozás volt a fő célja, Robert Fico pedig fanyalog. A nyilatkozatokból válogattunk.

Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke, parlamenti alelnök: Hosszú út vezetett idáig, és a meghívó elsősorban a szlovákiai polgárok érdeme. Hadd emeljem ki, hogy az MKP is jelentős mértékben járult hozzá ahhoz, hogy az országot meghívják a szövetségbe, mely nemcsak katonai, hanem politikai szempontból is fontos: a csatlakozás után stabil, befektetésre érdemes, demokratikus értékeket valló államnak számít majd Szlovákia. A meghívó még nem jelent automatikusan tagságot, a ratifikációs folyamat során a parlament vezetése minden lehetőséget megragad majd a tárgyalásra. Megpróbálunk majd lobbizni, hogy a 19 tagország parlamentjei jóváhagyják felvételünket, ezenkívül bizonyítani kívánjuk: Szlovákia a reformok híve és a nemzetközi terrorizmus elleni harc aktivistája. E téren a szlovák parlament nagyon sokat tehet.

Peter Weiss, a parlament külügyi bizottságának volt elnöke: Szlovákia végleg maga mögött tudhatja annak a Mečiar-korszaknak a következményeit, amikor az ország nemzetközileg teljesen elszigetelődött. A meghívó azonban még nem jelent tagságot, kulcsfontosságú lesz az amerikai szenátus támogatása.

Jozef Krakovský, a szlovák légierő vezérkarának a hadműveleti főnöke: Szlovákia felvétele a szövetségbe nemcsak sikert, hanem munkát és a tagsággal járó kötelességek teljesítését is jelenti majd. A szlovák légierő modernizálását nem befolyásolja a csatlakozás, ez továbbra is a gazdasági lehetőségektől függ. Szlovákia fokozatosan közelít majd a szövetség katonai színvonalához.

Ján Slota, a Valódi Szlovák Nemzeti Párt (PSNS) elnöke: Aki azt hiszi, hogy a tegnapi meghívó megváltás Szlovákia számára, az nagyon téved. A NATO a Varsói Szerződés torzított tükörmása. Aki a csatlakozás híve, az az ország nyugatnak való kiárusítását támogatja.

Rudolf Žiak, a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) alelnöke: A mozgalom pozitívan értékeli, hogy Szlovákia meghívót kapott a demokratikus államok legjelentősebb védelmi szövetségébe. A Vladimír Mečiar vezette párt szerint a tegnapi döntéssel betetőződött az eddigi szlovák kormányok igyekezete, és beigazolódott a HZDS álláspontjának helyessége: a csatlakozás mindig is a HZDS nemzetállami prioritásai közé tartozott.

František Šebej, a parlament integrációs bizottságának volt elnöke: A meghívó bizonyítvány arról, hogy Szlovákia jól viselkedett. Šebejnek – saját bevallása szerint – ezzel 12 éves, a rendszerváltástól óhajtott álma teljesült. A meghívó azonban nem jelenti azt, hogy ölbe tett kézzel várjuk a felvételt. Most kezdődik Szlovákia felnőtt korszaka: az ország igazi partnerré válik, és meg kell tanulnunk megbízható szövetségesként viselkedni.

Pavol Rusko, az Új Polgári Szövetség (ANO) elnöke, parlamenti alelnök: Hosszú idő után az ország végre biztonságos szövetségbe kerül, ami jótékony hatással lesz Szlovákia gazdasági fejlődésére is. Mindez előbb vagy utóbb az életszínvonal emelkedéséhez, a külföldi befektetések növekedéséhez és stabilitáshoz vezet.

Rudolf Slánsky, Csehország pozsonyi nagykövete: A meghívó bizonyítja, hogy Szlovákia már standard demokratikus állam. A NATO-tagság után katonai téren is bővülhet a kétoldalú cseh– szlovák együttműködés, például a cseh–szlovák légtér közös védelme által.

Ján Karap, Szlovákia Kommunista Pártja (KSS) Központi Bizottságának tagja: A kommunista párt ellenzi Szlovákia NATO-tagságát, szerintük a szövetség nem jelent védelmet. A Varsói Szerződés megszűnése után a NATO elveszítette megalapozottságát, megőrizte viszont agresszivitását. A terrorizmus elleni harc csak ürügy a nyugati monopóliumok számára, hogy beférkőzhessenek oda, ahová terjeszkedni akarnak. A KSS a parlamentben kezdeményezni fogja, hogy legyen népszavazás az ország NATO-tagságáról.

Anna Malíková, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke: A polgároknak kellene dönteniük a NATO-tagságról, mert a csatlakozással járó költségeket ők térítik adóikból. A népszavazás olcsóbb lesz, ha összekötik az uniós csatlakozásról szóló referendummal. Ha Szlovákiát felveszik a NATO-ba, a szövetségnek át kellene alakulnia.

Robert Fico, a Smer elnöke: Állítja, nem szereti a magasztos szavakat, ezért inkább arra hívja fel a figyelmet, hogy a meghívó nemcsak jelentős esemény, hanem hogy a tagság kötelességekkel és negatívumokkal is jár. Szerinte mihelyt szlovákiai katonákat kell majd bevetni a NATO színeiben, a lakosság elutasítóan fog viszonyulni a katonai szövetséghez. Fico szerint a csatlakozás nem eredményez életszínvonal-emelkedést, nem jelent majd politikai és jogi stabilitást, valamint nem fog az országba vonzani külföldi befektetőket, viszont a katonai kiadások mindenképpen növekedni fognak.

Michal Kováč volt államfő: Boldog és reméli, a meghívó Szlovákiába csalogatja a külföldi befektetőket. Szerinte az országnak még soha nem volt kilátása olyan szép és biztonságos jövőre, mint most, ha komolyan gondoljuk a reformok megvalósítását. (sza, sita, tasr)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?