A mečiari amnesztiákon pörög az ország

Pozsony |

<p>Az Emberrablás (Únos) című politikai thriller &ndash; melyet a 90-es évek legsötétebb időszaka és ifj. Michal Kováč, az akkori elnök fiának elrablása ihletett &ndash; rekordokat dönt a szlovákiai mozikasszáknál, az emberek pedig egyre hangosabban követelik a mečiari amnesztiák eltörlését. A politikusok azonban továbbra sem tudnak mit kezdeni vele.</p>

Az elmúlt néhány napban már Robert Fico kormányfő – aki korábban amorálisnak, de eltörölhetetlennek nevezte az amnesztiákat – is arról értekezett a közösségi médiában, hogyan lehetne mégis hozzányúlni Vladimír Mečiar exkormányfő megbízott államfőként meghozott rendeleteihez. Ötlete azonban, mely azon alapult, hogy az Alkotmánybíróság kapjon jogkört arra, hogy még az eltörlésről szóló alkotmánytörvény elfogadása előtt dönthessen annak jogszerűségéről, nem talált támogatókra.

Fico csapdája

Ján Budaj (OĽaNO), az amnesztiák eltörlését célzó törvényjavaslat beterjesztője sajtótájékoztatóján azt mondta, egyelőre nem látja az őszinteséget a kormányfő hozzáállásában. Úgy gondolja, az alkotmány szerint a törvényhozó hatalom a parlamentet illeti. „Azért jött létre, hogy képviselői döntsenek Szlovákia jogrendszeréről” – hangsúlyozta. Fico javaslatában csapdát lát.

Az Alkotmánybíróság ugyanis korábban, még Mikuláš Dzurinda idejében állást foglalt már az ügyben, és kimondta, hogy a jelenlegi jogrendszerben az amnesztiákat nem lehet kiegészíteni vagy megváltoztatni. „Mečiar amnesztiáit ezért csak alkotmánytörvénnyel lehet eltörölni, és nem egyszerű alkotmánybírósági beadvánnyal, mert a testület egyszer már negatívan foglalt állást” – magyarázta a képviselő.

Budaj a sajtótájékoztatón kijelentette: márciusban nem fogja kérni a beadványának megvitatásának elhalasztását, ahogy azt tette februárban, hogy időt adjon a Smernek. Elmondása szerint most már biztosan lesz szavazás, és ha nem megy át a javaslata második olvasatban, a kötelező hat hónapos időtartam után ismét be fogja nyújtani a parlamentbe.

Szimpózium az etikáról

Az ellenzéki képviselő a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, az amnesztiák eltörlése a társadalom számára elemi igazságszolgáltatást jelentene. A politikai etikáról szimpóziumot is szervez, mely Václav Havel 1990-es pozsonyi szimpóziumát idézné fel. A március 17-i rendezvény szónokai között Budaj szerint ott lesz Heinz Fischer korábbi osztrák államfő, Iveta Radičová volt szlovák kormányfő, Jana Dubovcová ombudsman, Stanislav Zvolenský érsek, vagy épp Věra Jourová, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa is. A képviselő meghívta Robert Fico kormányfőt és Andrej Danko házelnököt is.

Nincs egység

Fico ötletét – melyről szó lesz a koalíciós tanács ülésén is – koalíciós partnerei is vonakodnak támogatni. Peter Kresák alkotmányjogász, a Híd képviselője szerint is a parlament az egyetlen törvényhozó hatalom, az Alkotmánybíróságnak pedig nem lehet alkotmányalkotási jogkört adni. Kresák szerint a megoldás az, hogy az amnesztiák eltörléséről szóló alkotmánytörvényt kiegészítik egy lehetőséggel, hogy az Alkotmánybíróság rendkívüli esetben megvizsgálhatja, összhangban van-e a törvény az alkotmánnyal és a nemzetközi szerződésekkel. Fico ötletét az SNS sem találja jónak, a párt szerint nem lenne jó a kormányfő által javasolt kompetenciával felruházni az Alkotmánybíróságot.

Forró a téma

A mečiari időszakban elkövetett bűncselekmények és az ezekkel való elszámolás az elmúlt napok egyik legtárgyaltabb témájává vált a közbeszédben. Ehhez hozzájárult Marianna Čengel Solčanská 90-es években játszódó politikai thrillere, az Emberrablás is, melyeket az egész országban rengetegen, csaknem 70 ezren mentek el megnézni, a film így rekordot döntött a kasszáknál a szlovák filmek között.

Arról, hogy az amnesztiák eltörlése mellett komoly társadalmi összefogás alakult ki, nem csak a mozibevételek tanúskodnak. A Focus múlt heti felmérése szerint az emberek 63 százaléka támogatja a mečiari határozatok megszüntetését. A Via Iuris társulás online petíciót indított az amnesztiák eltörlése mellett, amit 250 közéleti személyiség, és 24 óra alatt 25 ezer internetező írt alá, a szám pedig folyamatosan nő.

LEZÁRATLAN ÜGY - MEGNÉZTÜK AZ EMBERRABLÁST

Az amnesztiák témája Vladimír Mečiart, a már visszavonult, nyugdíjas éveit töltő exkormányfőt is nyilatkozatra késztette. A volt miniszterelnök kedd este hosszú idő után televíziós vitában tűnt fel a TA3 hírtelevízióban. Vitapartnere Bugár Béla, a Híd elnöke volt, aki az amnesztiák kihirdetése idején is aktív parlamenti képviselő volt. A vita összefoglalóját itt találja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?