A kulturális tárca normalizációra törekszik, állítják korábbi miniszterek

maďarič

A kulturális életet a szabadság, a sokszínűség, a tolerancia és az együttműködés jellemzi – szögezték le közös nyilatkozatukban korábbi szlovák kulturális miniszterek, és elutasították a tárca jelenlegi vezetésének „normalizációs igyekezeteit” és filozófiáját.

A nyilatkozatot Ladislav Snopko, Milan Kňažko, Rudolf Chmel, Marek Maďarič és Silvia Hroncová írta alá. Rámutatnak, hogy bár különböző időszakokban voltak miniszterek és különböző politikai pártokból érkeztek, de mindannyian elutasítják Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) jelenlegi miniszter lépéseit, aki normalizációra törekszik a kulturális életben. „Döntései degradálják a szakmai hozzáértést, likvidálják a kulturális intézmények autonómiáját, és álságosan normálisokra és nemnormálisokra osztják a társadalmat” – figyelmeztetnek a korábbi kulturális tárcavezetők.

Annak kijelölésével sem értenek egyet, hogy milyennek kell lennie a szlovák kultúrának, és teljesen tévesnek tartják azt a kijelentést, hogy „a szlovák nép kultúrája szlovák, csakis szlovák, és semmi más”. Rámutatnak, hogy a szlovák kultúra is a görög és a zsidó-keresztény kultúrában gyökerezik. „Valamikor ezek is idegen hatásoknak számítottak, ma pedig az identitásunk részét képezik. A kultúránkat nem lehet skanzenbe zárni, nem állhat a magunkba fordulásból, ellenkezőleg, a világra való nyitottságnak és sokszínűségnek kell jellemeznie” – tették hozzá az aláírók.

Bírálják emellett Lukáš Machala, a minisztérium szolgálati hivatala vezetőjének kijelentését is a „normalitáshoz való visszatérés”-ről. Machala azt is kijelentette, a minisztérium semmit sem fog támogatni, „ami eltér a normától”. Ugyanakkor a volt miniszterek rámutatnak, hogy a kultúra mindig is éppen ezt tette, a határokat feszegetve. „Mivel természetesen fejlődött, és mert alkotómunkából és újításokból áll, provokálnia kell és meglepnie a közönségét, szembefordulnia a konvenciókkal, és a hatalommal is” – tették hozzá. Nyugtalanítónak tartják, hogy a minisztérium jelenlegi vezetésének kijelentései máris megjelentek a gyakorlatban, a döntéshozatalban és a törvények előkészítésében. „Ennek következménye az eddig jól működő kulturális és közszolgálati intézmények lerombolása és politikai ellenőrzés alá vonása, a szakmai hozzáértést és alkotói szabadságot megtestesítő emberek eltávolításával” – írják az exminiszterek, és támogatásukról biztosították a Nyitott kultúra platform és a többi kulturális intézmény állásfoglalásait és tiltakozásait.

Hétfőn este több ezren tüntettek Pozsonyban (Bratislava) a kulturális minisztérium lépései ellen. A tüntetést a Nyitott kultúra polgári platform szervezte több kulturális szervezettel együtt. Martina Šimkovičová és Lukáš Machala lemondását, illetve leváltását követelik, valamint a tárca által elkövetett hibák korrigálását. A tüntetést Matej Drlička, a Szlovák Nemzeti Színház, és Alexandra Kusá, a Szlovák Nemzeti Galéria igazgatójának leváltása után hirdették meg. Mindkettejüket a múlt héten váltotta le a kulturális miniszter azzal az indokkal, hogy intézményeik vezetőjeként számos esetben kudarcot vallottak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?