Nem köthet Szlovákiában egészségbiztosítást az a szlovák állampolgár, aki az Európai Unió valamelyik másik tagországában dolgozik alkalmazottként vagy egyéni vállalkozóként – tájékoztatta lapunkat Eva Pálková, az Általános Egészségbiztosító osztályvezetője.
A külföldön dolgozók biztosítása
Milyen egészségügyi ellátásra van joguk
Az unió nem szabályozza egységesen az egészségbiztosítást, és az egészségügyi ellátás mértékét, ezt meghagyta az egyes tagországok hatáskörében. Ez annyit tesz, hogy minden tagország meghatározhatja az egészségbiztosítási járulék mértékét, megszabhatja, hogy a kötelező egészségbiztosítás mely kezelések árát fedezi teljes mértékben, és miért kell a betegnek fizetnie. Alapvetően mindenkinek abban az államban van joga az egészségügyi ellátásra, ahol dolgozik, és olyan mértékben, ahogy azt az adott állam törvényei szabályozzák. Az unió polgárai jogosultak a szükséges egészségügyi ellátásra minden tagállamban, ehhez az E111-es nyomtatványra van szükségük. Bizonyos esetekben azonban joguk van ennél szélesebb körű ellátásra is. Ilyennek számít, ha más államban dolgoznak, mint ahol az állandó lakhelyük van. A rendelkezés különbséget tesz az ingázó és a hosszabb ideig külföldön tartózkodó munkavállaló között.
Az ingázók
Az unió azt nevezi ingázónak, aki másik – általában szomszédos – uniós tagállamban dolgozik, és legalább hetente haza jár. Ezek a munkavállalók jogosultak a teljes egészségügyi ellátásra mind a lakhelyük, mind a munkahelyük szerinti tagállamban. Ehhez az E106-os nyomtatványt kell kitölteniük és láttamoztatniuk a munkahelyük szerinti egészségbiztosítónál. ĺgy annak a szlovákiai munkásnak, aki Magyarországon dolgozik – így Magyarországon fizeti az egészségbiztosítást – a magyar egészségpénztártól kell kérnie a nyomtatványt. Az ingázók eltartott családtagjainak csak a lakhely szerinti országban jár a teljes egészségügyi ellátás.
A tartósan külföldön élő munkavállalók
Pálková szerint a tartósan külföldön élő alkalmazottakra elvileg ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint az ingázókra, különbség csak eltartott családtagjaik vonatkozásában van. „Esetükben eltartott családtagjai is jogosultak az adott ország szabályai szerint a teljes egészségügyi ellátásra” – mondta az osztályvezető. A teljes egészségügyi ellátáshoz azonban nekik is szükségük van az E106-os nyomtatványra, amit az egészségbiztosítójuknak kellene kiállítani. „Nem véletlenül használom a feltételes módot, mert nem ritka, hogy a külföldi biztosító nem hajlandó kiállítani ezt a nyomtatványt – mondta Pálková. – Az intézmények arra hivatkoznak, hogy ezek az emberek tartósan külföldön tartózkodnak, így de facto az adott országban élnek.” Az eltérő alkalmazást Pálková szerint az unió rendeletének eltérő magyarázata eredményezi. A szakember nem sok jóval biztatja azokat, akik ilyen problémával találkoztak: „Az egészségügyi ellátás minden országban eltérő, egyelőre nem várható jogharmonizáció, csak a rendszerek működésének koordinációja folyik” – mondta az osztályvezető. Azoknak, akik nem kapják meg az említett nyomtatványt, azt tanácsolja a szakember, hazautazás előtt az E111-es nyomtatványt váltsák ki, ez alapján a szükséges ellátást megkapják Szlovákiában. Az itthon élő eltartott családtagjaik Szlovákiában az E109-es nyomtatvány alapján teljes egészségügyi ellátásra jogosultak, ezt az igazolást szintén a külföldi biztosító állítja ki. Ha külföldre utaznak, a szlovák biztosítótótól kell kérniük az E111-est, akkor is, ha abba az országba utaznak, ahol hozzátartozójuk dolgozik. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.