A Kuciak-gyilkosság vizsgálati aktájában szereplő információk kiszivárogtatása, valamint ezek sajtóba kerülése elegendő időt biztosíthatott a gyanúsítottaknak, hogy felkészüljenek a rendőrségi akciókra – jelentette ki Dušan Kováčik speciális ügyész a parlament védelmi bizottságának keddi ülésén.
A Kuciak-ügy aktáiból kiszivárgó információk segíthették a gyanúsítottakat
Az információk nyilvánosságra kerülését a Speciális Ügyészség (ÚŠP) ügyészei is rendkívül negatívan értékelik – derül ki a hivatal tevékenységéről szóló jelentésből és az ÚŠP-nek a jogszerűség állapotáról szóló 2018-as jelentéséből is.
„Az aktában szereplő információk ilyen nagy mértékű kiszivárgásával a sokéves pályafutásom alatt még nem találkoztam. És mindez valamiféle közérdek köntösében történik”
– állapította meg Kováčik.
Elmondta: ugyanígy, mikor nyilvánosságra hozták Ján Kuciak meggyilkolásának a megrendelésével gyanúsított Marian K. kommunikációját, amelyben több személy is érintett, a gyanúsítottaknak elegendő idejük volt arra, hogy felkészüljenek a rendőri akciókra.
„Az emberek előre tudják, hogy milyen lépések következnek: hogy a kommunikáció tartalmaz-e neveket, ahogy azt is, ki mit mondott. Azután megtesszük a szükséges lépéseket, kihallgatjuk az érintett személyt, akinek legalább 14 napja volt arra, hogy valamilyen hihető magyarázattal készüljön”
– tette hozzá.
Az információk nyilvánosságra kerülését a Speciális Ügyészség ügyészei is bírálták.
„A bűnüldöző szervek és a Speciális Ügyészség rendkívül negatívan értékelte azt a tényt, hogy a sajtó, amely a gyilkossággal kapcsolatos nyomozást nagy figyelemmel kísérte, a sértettek jogi képviselőin keresztül hozzájutott a nyomozati aktában szereplő bizonyítékokhoz, és ezeket ezt követően nyilvánosságra is hozta”
– áll az ÚŠP jelentésében.
Ľubomír Galko (SaS), a parlament védelmi bizottságának tagja szintén veszélyesnek tartja az információk kiszivárgását.
„Nagyon keskeny a határ a közérdek és a nyomozás ellehetetlenítése között”
– jegyezte meg.
Hozzátette: nem támogatja Marian K. kommunikációjának fokozatos nyilvánosságra hozását sem. Hangsúlyozta: az újságíróknak ellenőrzött forrásokból kellene dolgozniuk. Rámutatott: egyelőre nem lehet tudni, hogy a kommunikáció mely része dicsekvés csupán és mely része nem.
Az ügyészek felszólalását ugyanakkor Galko taktikázásnak tartja.
„Nem akarom elhinni, hogy ennyire amatőrök lennének”
– állapította meg. Szerinte az ügyészek figyelték a gyanúsítottak viselkedését a hírek felbukkanása után.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.