A koronavírus-járvány okozta gazdasági károk enyhítésére hozott állami mentőcsomagok miatt Szlovákia alaposan eladósodik – figyelmeztet a pénzügyminiszter, aki szerint tovább nehezíti az ország helyzetét, hogy az előző kormány nem gazdálkodott a legtakarékosabban.
A koronavírus-járvány miatt idén látványosan nő Szlovákia adóssága
„Ott, ahol a tavalyi évről szóló kimutatásokban nullának kellene szerepelnie, most mínusz 1,2 milliárd euróval találjuk magunkat szembe” – figyelmeztet Eduard Heger pénzügyminiszter, arra utalva, hogy az előző kormány már tavalyra kiegyenlített állami költségvetést ígért, végül azonban – elsősorban az idei választás előtti hangulatjavító szociális intézkedések miatt – 1,2 milliárd euróval többet költött a bevételeknél.
„Ebből az összegből Szlovákia akár öt csúcsfelszerelésű kórházat is építhetett volna”
– tette hozzá a tárcavezető, az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat hétfőn közzétett friss, tavaszi jelentését kommentálva.
Az előző kormány 2018 őszén fogadta el a tavalyi évre szóló állami költségvetést, és akkor még azzal számoltak, hogy ez, Szlovákia történetében először, kiegyenlített lesz, vagyis a kiadások már nem haladják meg a bevételek szintjét. Az Eurostat adatai szerint azonban, amelyeket szerdán a Szlovák Statisztikai Hivatal is megerősített, Szlovákia államháztartási hiánya tavaly elérte a bruttó hazai termék (GDP) 1,3 százalékát, ami még az előző évihez képest is 0,25 százalékpontos növekedésnek számít. Katarína Muchová, a Szlovák Takarékpénztár elemzője szerint az állam tavalyi gazdálkodása még az egyébként sem túl derűlátó elemzőket is meglepte, hiszen még ők is alacsonyabb deficittel számoltak. „Ezt ráadásul semmi sem indokolta, hiszen a szlovák gazdaság tavaly még minden tekintetben jól teljesített” – figyelmeztet Muchová.
Heger szerint az előző kabinet hatalmas hibát követett el azzal, hogy a gazdasági növekedés időszakát nem használta fel arra, hogy felkészüljön a várható nehezebb időkre, épp ellenkezőleg, a parlamenti választás előtti évben két kézzel szórta a pénzt.
A tárcavezető pozitív példaként Németországot említette, ahol már 2014 óta többlettel zárt a költségvetési gazdálkodás, aminek köszönhetően az országnak 160 milliárd eurós tartalékot sikerült felhalmoznia.
„Szlovákiában ezzel szemben rendre deficittel zártuk az elmúlt éveket, így még csak azt sem mondhatjuk, hogy az előző kormány üres éléskamrát hagyott volna ránk, hiszen ez tele van adóssággal”
– tette hozzá Heger.
Látványos javulásra az elkövetkező időszakban sem számíthatunk, hiszen a koronavírus-járvány okozta gazdasági károk enyhítésére a kormány hatalmas összegeket fordít, ami hamarosan az ország adósságán is meglátszik.
Az államadósság tavaly az ország GDP-jének a 48 százalékát tette ki, ami Heger szerint könnyen akár 60 százalékra ugorhat a járvány miatt.
Látványosan megugrik az idei állami költségvetés hiánya is. Az idei évre eredetileg a GDP 0,5 százalékának megfelelő hiánnyal számoltak, Muchová szerint azonban az ő számításaik szerint ez elérheti a 8,5 százalékot is. „A gazdaság stabilizálása érdekében azonban ez most teljesen indokolt, ami ellen az Európai Bizottságnak sincs ellenvetése. Ha azonban visszatérünk a normális kerékvágásba, mindent meg kell majd tennünk a költségvetés stabilizálása érdekében” – mondta a Szlovák Takarékpénztár elemzője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.