A képviselők hétfőn folytatják a félbeszakított parlamenti ülést

Az ellenzék ismételten élni fog az obstrukció lehetőségével, hogy elodázza a kérdéses módosítások elfogadását. Decemberben a Szlovákia mozgalom képviselői órákon át olvasták módosító javaslataikat, a felvételen látható Roman Mikulec például öt órát töltöt
Pozsony |

Jövő héten hétfőn folytatja ülését a parlament. A kormánypártok egyebek mellett csökkenteni szeretnék a korrupcióért járó büntetéseket. Az ellenzék újabb obstrukcióra készül.

A képviselők hétfőn folytatják a parlament 6. ülését, amelyet a képviselők még tavaly december elején kezdtek meg. Az ellenzék többszörös obstrukciója, vagyis a tanácskozás és a szavazás törvényes módszerekkel való hátráltatása miatt azonban a kormány által beterjesztett több fontos javaslat az új évre csúszott át. A koalíció a büntető törvénykönyv módosításával csökkenteni szeretné a korrupcióért járó büntetéseket, felszámolná a Speciális Ügyészséget, de egy másik indítvánnyal korlátozná a Bejelentővédelmi Hivatal (Úrad na ochranu oznamovateľov) jogköreit is. A korábbiaktól eltérően ezeket a változtatásokat nem egy csomagban, hanem két külön módosításként kezelik majd.

A kormánypártok ugyanakkor gyorsított eljárásban akarják ezeket tárgyalni, ami azt jelenti, hogy még a mostani ülésen jóváhagyná azokat a parlament. Normális körülmények között ez több ülést, jóval hosszabb időt venne igénybe. A gyorsított eljárással elvben csak akkor lehetne élni, ha az elfogadás elhúzódása az emberi jogokat, vagy az állam biztonságát veszélyeztetné, esetleg az időigényes folyamat jelentős gazdasági károkat okozna.

Újabb obstrukció

Amit már információink szerint most biztosra lehet venni, hogy az ellenzék ismételten élni fog az obstrukció lehetőségével, hogy elodázza a kérdéses módosítások elfogadását. A képviselőik például nagy számban jelentkezhetnek felszólalásra, hosszú beszédeket tarthatnak stb. A koalíció ugyanakkor ellenlépéseket tehet. Peter Pellegrini (Hlas) házelnök decemberben például a késő éjszakába nyúlóan is folytatta a napirendi pontok tárgyalását. Mindezek miatt jelen pillanatban nem világos, meddig is fog tartani a parlament 6. ülése. A törvényhozás egész évre vonatkozó terve szerint azonban a következő, azaz 7. ülésnek január 30-án kellene indulnia.

Korrupcióért kevesebbet

A kormány által beadott indítványok közül az egyik legfontosabb a büntető törvénykönyv módosítása. Ennek keretében a korrupcióért, így a kenőpénz elfogadásáért járó börtönbüntetés felső határát 12 évről 10 évre, az alsót azonban 7 évről 3 évre csökkentenék. Így a jogerősen elítélt elkövetők, az alsó határhoz közel eső büntetés esetén, akár feltételes szabadságvesztéssel is megúszhatják.

Ha valaki kenőpénzt ad, akkor eddig 5-től 12 évig terjedő börtönbüntetésre számíthatott, a módosítás után ez azonban 2-től 8 évig terjedő intervallumra csökkenne. Itt érdemes felidézni, hogy pont a Smer korábbi jelöltjeit és a párthoz közeli személyeket gyanúsítják vagy vádolják a hatóságok korrupciós bűncselekmény elkövetésével, de a Hlas vezetője, Peter Pellegrini körüli személyek kapcsán is indultak eljárások. Így többek között a hatóságok korrupcióval gyanúsítják a Smer parlamenti képviselőjét, Tibor Gašpart; Peter Žigát, a parlament hlasos alelnökét pedig azzal gyanúsítják, hogy kenőpénzt adott.

Pénzmosás és egyebek

Jelentősen csökkentenék az illegális tevékenységből származó jövedelem legalizációjáért, vagyis a pénzmosásért járó büntetési tételt is. Aki ennek minősített, azaz különösen súlyos változatát követi el, az most akár 20 év börtönt is kaphat. Ezt most megfelezték, legfeljebb 10 évre ültetnék le az ilyen elkövetőt. Ilyen típusú bűncselekménnyel gyanúsítják a Smer háttéremberét, a nyitrai oligarchát, Norbert Bödört is, aki baráti kapcsolatot ápol Robert Ficóval. Ha a jelenlegi törvények alapján ítélnék el, akár 12 év börtönre számíthatna, az új büntető törvénykönyv alapján azonban 3-tól 10 évig terjedő szabadságvesztést kaphat.

A kormányoldal tervei között szerepel a Speciális Ügyészség felszámolása, amely a legsúlyosabb bűncselekményeket, korrupciós ügyeket vizsgálja. Az intézményt Daniel Lipšic korábbi politikus vezeti, akinek a személyét a mostani kormánypártok többször kifogásolták. Egy további törvénymódosítási javaslattal a koalíció módosítani szeretné a Bejelentővédelmi Hivatal (Úrad na ochranu oznamovateľov) jogköreit. Ez az intézmény nyújt védelmet azoknak a munkavállalóknak, akik a professzionális környezetükben mutatnak rá valamilyen visszaélésre. A hivatal a jövőben rendőröknek nem adhatna védelmet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?