A Híd védi a CEU-t, az MKP „sajnálkozik”

Pozsony. A szlovákiai magyar politikusok mindezidáig nem vagy csak nagyon óvatosan szólaltak fel a budapesti Közép-európai Egyetem (KEE/CEU) ügyében.

Pozsony. A szlovákiai magyar politikusok mindezidáig nem vagy csak nagyon óvatosan szólaltak fel a budapesti Közép-európai Egyetem (KEE/CEU) ügyében. A Híd politikusai elítélik a néhány nap alatt elfogadott CEU-ellenes törvényt, az MKP inkább hallgat az ügyben.

Először Solymos László környezetvédelmi miniszter szólalt meg a napokban. Solymos a privát Facebook-oldalán osztott meg egy személyes hangvételű bejegyzést, amelyben felteszi a kérdést: „Milyen ára van közösségünkben a hallgatásnak és a sumákolásnak?”, hozzátéve, nem politikusként, hanem dél-szlovákiai magyarként gondolkodik a kérdésről. „Mit szólnánk hozzá, ha például a Selye János Egyetem kapcsán hozna az itteni kormány olyan döntést, mint amilyet Budapesten hoztak a CEU esetében, mondjuk azért, mert nem a szlovák kormányhivatal módszertana szerint tanítja a történelmet? – folytatja Solymos. – Nem az a megoldás, hogy ha valamivel nem értek egyet, akkor hatalmi pozícióból eltiprom. Az én értékrendemet ez messze elkerüli.”

A Híd tiltakozik

Megkérdeztük a Híd politikusát, csak magánemberként vállalta-e ezt a véleményt. „A Híd elnöke már egyértelműen állást foglalt ezzel kapcsolatban és elítélte azt, ami a CEU körül történik Magyarországon. Ugyanígy tett a Híd mellett működő Bél Mátyás Intézet is. Úgy gondolom, hogy ez egyértelműen jelzi a Híd álláspontját ebben az ügyben. Én a saját Facebook profilomon az én személyes véleményemet fogalmaztam meg. Talán más politikusokat kellene megkérdezni, hogy mint a magyar kormány hivatalos és egyedüli partnere, ezt a módszert jónak látják-e.” Azt is megkérdeztük Solymostól, mi a véleménye Peter Plavčan oktatási miniszter álláspontjáról, aki szerint Szlovákiának nincs szüksége a CEU-ra, mert már elég egyetemünk van. „Azt gondolom, hogy minden, ami gazdagítja ezt az országot és a polgárait, az nekünk jó. Legyen az gazdasági, tudományos, vagy egyéb beruházás. Viszont nem én vagyok a tárcáért felelős miniszter” – reagált Solymos.

Akár Mečiar vagy Slota

Bugár Béla a parameter.sk portálnak nyilatkozott a témában. AHíd elnökének meggyőződése, hogy ilyenre egy demokratikus országban nem kerülhetne sor. Szerinte minden összeköthető a jövőre esedékes magyarországi választásokkal. Erről szól a Brüsszelnek szóló üzengetés, a felülről irányított EU-ellenesség. Bugár úgy látja, szinte a Vladimír Mečiarral és Ján Slotával súlyosbított 2006–2010 közötti időszakot idézi ez a magyarországi CEU-, illetve EU-ellenes kampány. A különbség csupán annyi, hogy akkor nálunk, Szlovákiában a magyarokba és a romákba rúgtak bele.

Az MKP inkább hallgat

Lapunk korábban megszólította az MKP jogi szakértőjét, Nagy Dávidot is, aki maga is a CEU hallgatója volt. Véleménye szerint a felsőoktatási törvény szigorítása és a CEU ügye kissé túl lett medializálva, az ellehetetlenítés kifejezés pedig a valós helyzetnél negatívabb kicsengésű. „Kétlem, hogy a módosítás hatására a CEU bezárná kapuit, ugyanis erre a törvény nem kötelezi” – magyarázta. Nagy arra a kérdésünkre, csatlakozik-e a CEU bezáratása elleni tiltakozáshoz, azt válaszolta, a kialakult helyzetet higgadtan és nyugodt párbeszéddel lehet megoldani. Menyhárt József MKP-elnök a parameter.sk-nak annyit mondott, sajnálatosnak tartja, hogy ennyire kiéleződött a helyzet a CEU körül.

Sérti az alkotmányt

Azóta több magyar alkotmányjogász is úgy nyilatkozott, hogy az elfogadott, és Áder János köztársasági elnök által aláírt jogszabály több ponton is alkotmányellenes. Michael Ignatieff, a CEU rektora pedig úgy véli, hogy az elfogadott jogszabály megakadályozza, hogy az egyetem az USA-ban elismert diplomát adjon ki, amely az egyik legnagyobb vonzereje. Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese a mandiner.hu portálnak adott interjújában arról beszélt, hogy a magyar kormányzat nem is ad lehetőséget számukra, hogy tárgyalásos úton rendezzék az egyetem helyzetét. A CEU korábban számos levelet írt kormányszerveknek, az utolsó elutasító levelet néhány napja kapták meg Balog Zoltán emberi erőforrás minisztertől. Balog ebben a rektorhelyettes szerint azt írta, hogy nem szeretne velük tárgyalni. Enyedi szerint ő legszívesebben Erdélybe költöztetné a CEU-t, ha más lehetség nem lenne, de úgy véli, hogy költözésre nem kerül majd sor. (sz, lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?