A hazai magyar tankönyvpiac liberalizációjára még várni kell

tankonyv
Pozsony |

A minisztérium által meghatározott listáról válogathatnak azok az iskolák, amelyek élni szeretnének a tárca tankönyvvásárlási hozzájárulásával. A magyar iskoláknak azonban szinte nincs is választásuk.

„A jó minőségű oktatás egyik legfontosabb eleme a nyitott tankönyvpiac” – fogalmazott Branislav Gröhling (SaS) oktatásügyi miniszter, mielőtt ismertette, mennyivel támogatja a tárca a tankönyvek megvásárlását. A következő tanévben a minisztérium jelentősen hozzájárul az alsó tagozatosok könyveinek, valamint az ötödikesek idegen nyelvű tankönyveinek megvásárlásához. Tankönyvtámogatást kapnak a speciális iskolába járó diákok is. „Az iskolák 11,4 millió eurót kapnak arra, hogy kiválasszák és megvegyék a tankönyveket és a munkafüzeteket” – konkretizálta a hozzájárulás összegét a tárcavezető.

Ez azt jelenti, hogy a szlovák elsősök átlag 44 eurót, a nemzetiségi iskolákba járók 66 eurót kapnak fejenként. A felsőbb évfolyamokban 32 és 48 eurót. A speciális iskolákban tanulók átlag 52 és 78 eurót kapnak, míg a hallás- és látássérültek 104 eurót. „A hozzájárulás mértékét a tankönyvek piaci árához igazítottuk, hiszen a kisebbségek nyelvén íródott, valamint a speciális iskolákban használt tankönyvek mindig drágábbak” – magyarázta Gröhling a különbséget. A pénzt az iskolák fenntartói automatikusan megkapják, a fel nem használt összeget december 4-ig kell visszaküldeni. 

 

 

Szabó Križan Andrea, a komáromi Eötvös Utcai Alapiskola igazgatóhelyettese és Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZMPSZ) elnöke egyetért abban, hogy a meghatározott összegbe bele lehet férni. „Ez attól is függ, hogy az iskolában egy-egy évfolyamban hogyan használódnak el a tankönyvek, szükséges-e a cseréjük, pótlásuk, illetve hogyan változik a tanulók létszáma. A nemzetiségi iskolák számára a magasabb összegnek fedeznie kell(ene) az anyanyelv tankönyveinek árát” – magyarázta a pedagógusszövetség elnöke.

A lista adott

Az iskolák csak azokra a tankönyvekre kapnak támogatást, amelyek a minisztérium által közzétett listán szerepelnek. Ha az igazgatók nem innen választanak, a tárca nem téríti a könyvek árát. 
Miroslava Hapalová, az Állami Pedagógiai Intézet (ŠPÚ) vezetője kérdésünkre elmondta, a lista összeállításakor prioritást élveztek a már korábban is használt, valamint az elsősöknek készült könyvek. Utóbbiak azért, mert azokat nem lehet év végén leadni, mivel a gyerekek év közben teleírják.

„Szintén elsőbbséget élveztek a matematikakönyvek, hiszen eddig az iskolák csak egy típusú tankönyvet kaptak díjmentesen, holott néhol más módszerekkel oktatják a tárgyat, ezért nekik külön meg kellett venni a könyveiket” – mondta Hapalová. Hozzátette, nem fértek fel a listára a kiegészítő didaktikai segédeszközök, a képes szótárak, azok a tankönyvek és munkafüzetek sem, amelyek nem fedik le teljesen a tananyagot, pusztán egy részét.

„Nincsenek a listán sem feladatgyűjtemények, sem helyesírási szótárak. Ezeket a segédeszközöket a tanárok használhatják, de mivel meg kellett határozni, mely tankönyvek élveznek prioritást, azokat a tankönyvkészleteket részesítettük előnyben, melyeket a tanárok az egész tanévben használhatnak” – részletezte az igazgató, aki azt is elmondta, a lista kialakításában szerepet játszottak az igények is, hiszen már voltak információik arról, hogy az iskolák mely tankönyveket rendelnék meg a következő iskolaévre.

„A jövőben a lehető legjobban szeretnénk bővíteni a választékot, most azonban az adott pénzügyi keret miatt erre nem volt lehetőségünk” – zárta Hapalová. Ezzel Gröhling is egyetértett, kijelentette, azon fognak dolgozni, hogy jövőre a felső tagozatosok előtt is megnyissák a tankönyvpiacot.

Nyitni dél felé

Fekete Irén elmondta, gyakorlatilag a magyar iskolák számára minden tantárgyra egyetlen tankönyv készül, kivételt képeznek az első és a második évfolyam könyvei, ahol magyar nyelvből van lehetőség választani. „Jó lenne, ha hivatalosan is használhatnánk a színvonalas magyarországi tankönyveket. A Comenius Pedagógiai Intézet hazai pedagógusok által kifejlesztett CED gyakorló munkafüzeteit (magyar, szlovák, matematika) szívesen látnánk a listán” – nyilatkozta az SZMPSZ elnöke.

Szabó Križan Andrea szintén örülne, ha magyarországi tankönyvek is szerepelnének a listán. „A Nemzeti Tankönyvkiadó és az Apáczai Kiadó tankönyvei is nagyon jók” – mondta az alsó tagozatosok tanára. Hozzátette, a lista lényegi változást nem hozott, eddig is ezektől a kiadóktól rendelték a tankönyveket.

„Az lenne a legjobb, ha új tankönyvek jelennének meg. Szlovákból évek óta a listán szereplő tankönyvet használjuk, és egyelőre nincs is a piacon új, amely felválthatná. Ha a minisztérium írna ki pályázatot, biztosan nagyon jó tankönyvek születnének” – részletezte Szabó Križan Andrea. 

Masszi János, a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Alapiskola igazgatója is arról tájékoztatott, hogy érdemes lenne foglalkozni a lista bővítésével, viszont örül annak, hogy ezzel az iskolák nagyobb mozgásteret kaptak. „Pozitívan kezeljük, hogy a magyar iskolák is nagyobb összeget kapnak, az eredmény azonban az iskolákon is múlik, hiszen ők állítják össze a csomagot a programjuk szerint” – véli az igazgató.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?