A hallgatás tragédiája – a tragédia hallgatása

CSEHY ZOLTÁNLuigi Nono Prometeo című operája lényegében antiopera, vagy még az sem, igazi „azione scenica”, egy olyan metanarratív darab, mely önnön műfaját, létét kérdőjelezi meg: nemcsak az egységes elbeszélés hiányát felváltó villogó, elszabadult kulturális emlékezet megnyilvánulásainak ad teret,

CSEHY ZOLTÁN

Luigi Nono Prometeo című operája lényegében antiopera, vagy még az sem, igazi „azione scenica”, egy olyan metanarratív darab, mely önnön műfaját, létét kérdőjelezi meg: nemcsak az egységes elbeszélés hiányát felváltó villogó, elszabadult kulturális emlékezet megnyilvánulásainak ad teret, hanem egyenesen az előadhatóságot is megkérdőjelezi (Nono gyakorlatilag minden képi megjelenítést megtiltott!). A hallgatás tragédiája és a tragédia hallgatása így hozható közös nevezőre. A szövegkönyv görög, olasz, német (Hölderlin egy sajátosan zenei topográfiájú nyelvszigetet kap az Ió-mítosz zenei újraértelmezésével megosztva) idézetek montázsa, a mozgó hangzás elve szerint szerveződő, mellékzörejeket is magába engedő, az élő hangot elektronikus transzformáció után önmagával szembesítő zene pedig részint az antik előadó-művészet eszköztárának (prológus, sztaszimonok) felhasználásával, részint a szigetesítés technikájával (öt ilyen hangsziget szerepel a kompozícióban) szerveződik átlátható rendszerré. Hogy a darab mozgatórugóit megpillanthassuk, célszerű aprólékosabban megvizsgálni az opera prológusát.

A darab ógörög nyelven Gaia földanya nevének emlegetésével, boncolásával, darabokra szedésével indul, majd Nono fokozatosan Hésziodosz Istenek születése című eposzának két kisebb részletét idézi fel. Az első részlet a világ keletkezésének egy szakaszát mondja el: a „szélesmellű Föld, mindennek biztos alapja” az opera kiindulási pontja is egyben. Gaia először párját szülte meg, Uránoszt, az Eget. Nono a Káosz utáni antik világgenezis egy újabb fázisát jeleníti meg. A zeneszerző alighanem az archetipikus jelleg megtalálására is itt tesz kísérletet, hogy részint a mítoszok alaptermészetére világítson rá, részint hogy a később variánsok őslényegét az emlékezetünkbe vésse. Gaia szülései a világ benépesedését és a föld alakjának kialakulását eredményezik. Nono szándékosan nem a Káosznál kezdte, s így mellőzte Erósz tevékenységének lényegét, mely a világ szélsőségeinek egybeillesztésére irányul. Mnémoszüné születését kifejezetten hangsúlyossá teszi a zeneszerző, lévén, hogy vele születik meg a földre az emlékezés képessége, mely mindennemű kultúra kialakításának lényege és bázisa. A titánok megszületésével a hatalmi pozíciók bizonytalansága is megmutatkozik: Kronosz, az Idő, már születésétől fogva gyűlölte apját, az Eget. A prológusban a gyűlölet megszületése az egyik kulcsmotívum: a gyűlölet az időtlen Ég ellen irányul. A másik részlet a világ keletkezése után Prométheusz antik leszármazástanát mondja el: „Íapetosz feleségül vette az Ókeanosznak / széplábú lányát, Klümenét, s a közös nyoszolyán hált. / És szült is Klümené hőslelkű gyermeket, Atlaszt, / szülte Menoitiosz órjást és ő szülte Prométheuszt, / tarkaeszű títánt, meg a kurtaeszű Epimétheuszt.” Figyelemre méltó, hogy Nono csak a genealógiát felvonultató részt idézi, a mítosz ősvariánsának hésziodoszi elbeszélését mellőzi. Már, mint sejthető, a prológus is meglehetősen sűrű szövetű zene, Hésziodosz szövegébe belekombinálódik néhány más, ógörög nyelvű töredék is, egy szó Hészükhiosz szótárából (Ithax), egy Aiszkhülosz-morzsa A leláncolt Prométheusz című tragédiából (a 137. sor: „sokgyermekű Thétisznek a lányai”) és egy Szophoklész-törmelék a Trakhiszi nőkből.... mindehhez csatlakozik szótagokra bontva Massimo Cacciari librettójának néhány mozzanata is. Különösen fontos Cacciari jelenléte az első közjátékban, mely a hallás, a hallhatóság, a hallgathatóság, a hallgathatatlanság kérdéseit boncolgatja metaforikus magaslatokba emelve, s ezáltal a mű központi zenei gondolatainak hordozójává avatódik.

Prométheusz, a lázadó titán alakjában minden kor látott valami egészen emblematikus heroizmust: de pl. Goethe vagy Walter Benjamin szenvedélyes hangja mára hallhatatlanná (és porosan halhatatlanná) vált, a modern Prométheusz tapasztalata az, hogy minden prométheuszi győzelem gyakorlatilag kudarcba fullad, mégpedig a nemes célok konformizmussá válásának következtében. Ami egy nemzedéknek életadó vívmány vagy tapasztalat, a másiknak élettelen hagyomány, maga a közhely. Nono a belső színház igazságát kísérli meg megjeleníteni: a kultúrtörténeti Prométheusz-képek mitológiai igazságát teszi tapasztalattá. Ez a leginkább politikamentes, ideológiai ballasztoktól tehermentesített Nono-darab lényegében a modern kísérleti zene hatalmas szintézise, mely úgy fogadja magába a legkülönfélébb technikai megoldásokat, hogy azok koherens egészként reprezentálják az emberi tudás fenségesen gyönyörű, tragikus erőfeszítéseit és a transzcendenciával való szembesülés mindenkori esetlenségét. A zene sem más, mint egy új hangzástopográfia megteremtése: egy ismeretlen, hatalmas térben mozgó lény, szimultán hangzásokból, zaj- és dallammódosulatokból képződött emlékezet-szigeteket helyez el a gömbfelületet formázó tudattengeren. Elképesztően súlyos kézzel.

A cédé Klaus Paulernek köszönhetően tartalmaz egy hallgatási útmutatót is, mely jelentős mértékben megkönnyíti a befogadást.

(Luigi Nono, Prometeo. Tragedia dell’ascolto, Col Legno, 2007.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?