A gépkocsik kötelező felszerelése országonként eltérő

Pozsony |

<p>Ahogy a sztrádamatricák ára vagy a közlekedési előírások, úgy változik országonként a gépkocsik kötelező felszerelése is. Aki nem néz utána, mit kell az adott országban az autóban hordani, az egy véletlenszerű közúti ellenőrzés során ráfázhat.</p>

A gépkocsi kötelező felszerelése nem igazán szokta érdekelni a sofőröket, pedig ezen a téren vannak a legnagyobb különbségek az egyes országok között. Az 1968-ban elfogadott, közúti közlekedésről szóló bécsi egyezmény szerint az autók kötelező felszerelését azon ország jogszabályához kell igazítani, amelyben regisztrálták. Másrészt nagyon valószínű, hogy az adott ország rendőreinek többsége soha nem is hallott valamilyen bécsi egyezményről, így a sofőr jobban teszi, ha megveszi út előtt a kötelező felszerelés tartozékait, minthogy aztán vitatkozzon valahol az egyenruhásokkal.

Jó hír, hogy külföldön a rendőrök csak elvétve tartanak ilyen részletes ellenőrzéseket, rendszerint csak akkor állítják meg a sofőrt, ha valamilyen kihágást követett el, ám ennek ellenére sem árt tudni, mit kell az autóban hordani. Például aki dioptriás szemüveget hord, annak Spanyolországban egy pótszemüveget is magánál kell hordania, Belgiumban pedig a kerékpározóknak előírt öltözéket kell hordaniuk.

Belgiumban motorozni csak kesztyűben, kabátban, hosszúszárú nadrágban s bokavédővel ellátott cipőben lehet. A láthatósági mellény csak a sofőröknek kötelező, poroltót pedig csak a Belgiumban regisztrált gépkocsikban kell hordani, a külföldieknek csupán ajánlott. Bulgáriában a motorkerékpárok kivételével minden autóban kötelező a poroltó ugyanúgy, mint a két elakadásjelző háromszög.

Horvátországban a 12 évesnél fiatalabb gyermekek nem utazhatnak az autó elülső ülésein, kivétel a kétévesnél fiatalabb gyermekekre vonatkozik, amelyek gyermekülésben, kikapcsolt légzsákokkal utazhatnak elöl. Az utánfutóval közlekedő gépkocsikban két elakadásjelző háromszög kötelező, s láthatósági mellényt csak a sofőrnek kell hordania.

Ausztriában a motorkerékpározók kötelező felszerelése az egészségügyi doboz. Tilos az autó fedélzetén olyan kamerákat használni, amelyek felvételt készítenek az útról, a láthatósági mellény csak a sofőrnek kötelező – lehet narancssárga, sárga és piros.

Szlovéniában nem szállíthatunk motorkerékpáron 12 évesnél fiatalabb gyermeket, a láthatósági mellény mindenkinek kötelező, aki az úttesten kiszáll a gépkocsiból – az előírás megszegéséért 40 eurós bírság fenyeget. Spanyolországban a dioptriás szemüveget vagy kontaktlencsét viselő sofőröknek egy pótszemüveget is kell hordaniuk. Láthatósági mellény a külföldön regisztrált gépkocsiknál nem kötelező ugyanúgy, mint például Németországban. Lengyelországban romlott látási viszonyoknál a gyalogosnak, a kerékpározónak és mindenkinek, aki az úton száll ki a gépjárműből, kötelező láthatósági mellényt viselni. A poroltó csupán az utánfutóval közlekedő autókban kötelező. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?