<p> Rendszeresen megsértik a pedagógusok alapvető jogait, az iskolaigazgatók megkerülik a törvényeket, az oktatásügyben mindennapos a korrupció, a klientelizmus, a zaklatás – így összegezhető a pedagóguskamara Félelemgyűjtemény (Zber strachu) projektje.</p>
A félelem iskolapéldái
A Szlovák Pedagóguskamara januártól gyűjti a munkahelyi panaszokat, eddig 200 érkezett, többségükben az iskolákban zajló törvényellenes dolgokról számoltak be. Például arról, hogy sok igazgató visszaél a közoktatási törvénnyel, megfélemlíti az alkalmazottakat, többen a rendkívül rossz munkahelyi viszonyokra mutattak rá. Például a munkahelyi gyűléseken nem mondhatják el szabadon, következmények nélkül a véleményüket. Az egyik legégetőbb probléma, hogy az iskola fenntartója és az igazgató rendre manipulálja az iskolatanács tagjainak megválasztását, és az iskolatanács nem képviseli megfelelően a pedagógusok érdekeit. Ha a pedagógusok rámutatnak a hibákra, hiányosságokra, akkor feletteseik megfélemlítéssel vagy elbocsátással válaszolnak.
Az igazgatók sokszor a bértörvényt sem tartják be, több iskolában nem fizetik ki a kreditrendszerben szerzett jutalmakat, a túlórákat, egyéb juttatásokat, alacsonyabb fizetési osztályba sorolják a tanárokat, mint amilyenbe valójában tartoznak. A pedagóguskamara olyan esetről is tud, amikor az igazgató 100–300 eurós jutalmat ad az alkalmazottaknak, de a pénzt vagy annak egy részét neki kell adni. Az iskolákban mindennapos a korrupció, a megfélemlítés és a klientelizmus, például önkormányzati fenntartású iskolában a polgármester valamelyik rokona lesz az igazgató. Ellenben a kényelmetlen iskolaigazgatókat rendszeresen zaklatja a fenntartó, az igazgatók pedig szintén így járnak el beosztottaikkal, például azzal a kollégával, aki szintén megpályázta az igazgatói posztot. Mindennapos a szülők és kollégák előtti megalázás, sértegetés.
Az óvodákkal kapcsolatban arra derült fény, egyáltalán nem ritka, hogy azokban az intézményekben, ahol többszörös a túljelentkezés, a szülőnek csúszópénzt kell adnia, hogy a gyermekét felvegyék.
A kamara folytatja a panaszok gyűjtését, a pedagógusok a [email protected]címre írhatnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.