Az élelmiszerárak növekedési üteme ugyan már csökkent, ez azonban nem minden élelmiszerre érvényes, a zöldségért még idén januárban is csaknem 15 százalékkal többet fizettünk az egy évvel korábbinál.
A drágulás 2021 nyara óta nem látott szintre lassult
Szlovákiában az elmúlt hónapban is folytatódott az infláció lassulása, a drágulás üteme 2021 augusztusa óta nem látott szintre esett vissza, ami elsősorban az energia- és élelmiszerárak visszafogottabb növekedésével magyarázható. Mire számíthatunk az előttünk álló hónapokban?
A drágulás éves üteme Szlovákiában már csaknem egy éve csökken, és a Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentése szerint idén januárban már 3,9 százalékra esett vissza az egy évvel korábbi 15,2 százalékról. A szlovákiai háztartások kiadásaik legnagyobb részét továbbra is élelmiszerekre és a lakásuk fenntartására fordítják, így ezek ármozgásaira a legérzékenyebbek.
„A jó hír, hogy az élelmiszerárak éves növekedési üteme a múlt év eleji közel 29%-ról a jelenlegi 4,9%-ra lassult. A vásárlók a legtöbb élelmiszer esetében ugyan még az idei év elején is többet fizettek, mint egy évvel korábban, az áremelkedés üteme azonban már nem volt olyan kirívó”
– mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője. Idén januárban a zöldségfélék és az édességek árai nőttek a legnagyobb mértékben az egy évvel korábbiakhoz képest, egész pontosan 14,8, illetve 12,5%-kal. A kenyérért több mint 8, a gyümölcsökért 7,4, a halért 5,5, a húsipari termékekért pedig 4 százalékkal fizettünk többet. A tej, a sajt és a tojás ára azonban már 3,2, az étolajé pedig 4,5 százalékkal csökkent az elmúlt egy évben.
A lakhatási költségek és az energiaárak januárban átlagosan 0,5%-kal emelkedtek az egy évvel korábbiakhoz képest, ami 2021 májusa óta a legalacsonyabb drágulás.
„A javuláshoz elsősorban az energiaárak és lakásbérleti díjak enyhe csökkenése járult hozzá, a víz- és csatornadíj, valamint a hulladékszállításért fizetett összeg azonban tovább nőtt”
– tette hozzá Morháčová. Az üzemanyag 2023 januárjához képest ugyan olcsóbb volt, de csak szerényebb mértékben, alig 0,4%-kal. A közúti személyszállítás, vagyis az autóbuszközlekedés azonban több mint az ötödével drágább az előző év azonos időszakához képest.
A Statisztikai Hivatal a tavalyi év egészére 10,5 százalékos átlagos inflációt mért, az év folyamán azonban fokozatosan javult a helyzet, a januári 15 százalék feletti szintről decemberre ez 5,9 százalékra lassult.
„Az év elején tovább javult a helyzet, az idei év egészére így már jóval alacsonyabb inflációra számítunk. Ha nem jön közbe semmi váratlan esemény, idén éves szinten már csak 3 százalék körüli, vagy még ennél is alacsonyabb drágulás várható”
– állítja Eva Sadovská, a Wood & Company befektetési és tanácsadó társaság elemzője. Szerinte két évnyi csökkenés után idén így már a reálbérek is nőhetnek, vagyis a fizetéseinkből már több mindent engedhetünk meg magunknak, mint tavaly.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.