<p>Az adófelajánlás a jó ügyek támogatásának egyik módja, ami egy centünkbe se kerül, csak néhány papírt kell kitölteni. A lényege, hogy mindenki eldöntheti, mi legyen az egész évben befizetett adója 2%-ával.</p>
A civileknek minden cent számít
Esetenként kis összegekről van szó, de a nem nyereségorientált, közhasznú tevékenységet megvalósító civil tömörüléseknek minden adomány jól jön. 3 eurónál kevesebbet nem is lehet felajánlani – vagyis ha az éves adóelszámolás során kiderült, hogy a befizetett adó 2 százaléka kevesebb 3 eurónál, nem élhetünk a támogatás lehetőségével.
Adónk egy részével támogathatunk alapítványt, kutyamenhelyet, nyugdíjas- vagy gyerekotthont, iskolát, táncegyüttest, sportegyesületet, énekkart, kórházat, baba-mama klubot, természetvédőket, egyházakat stb. – egyszóval bármilyen nonprofit szervezetet, amelyik e célból regisztráltatta magát. Idén összesen 14 078-an pályáznak az adónk 2%-ára. A legnagyobb szervezetek általában több százezer, némelyek több millió eurót kapnak. Például a Pontis Alapítvány, mely évek óta a legjobban támogatott szervezetek közé tartozik, tavaly csaknem 2 millió eurót kapott.
Baba-mama klub
Az adónk 2%-ára nemcsak nagy alapítványok, hanem helyi apró tömörülések is pályáznak, melyeknek minden cent jól jön. Ilyen például a nagymegyeri Manóház baba-mama klub. Néhány éve, amikor először regisztráltatták magukat a támogatható szervezetek listáján, még sikerült viszonylag jól mozgósítani a tagjaikat, azok rokonait, nagyszülőket, hogy támogassák őket. „Pár száz euró szokott összejönni, soha nem kaptunk 1000-nél többet. Úgy vélem, ha csak egy százast utalnak át nekünk, már megérte a támogatásért folyamodni, legalább a működési költségek egy részét tudjuk belőle fedezni” – mondta lapunknak Csémi László Henrietta, a klub elnöke. A maradékot pedig a gyerekekre költik: rajzlapokat, filctollakat vesznek, álarcosbált szerveznek, születésnapokra a piciknek apró meglepetést készítenek.
Pótlás a pályázatokhoz
A dunaszerdahelyi Életfa Polgári Társulás a nagy alapítványokhoz képest ugyancsak szűk költségvetésből gazdálkodik, de azért jobban állnak anyagilag, mint a Manóház. Az Életfa 2012-ben alakult azzal a céllal, hogy elősegítse a gyermekek és fiatalok kulturáltságát, művelődését, és a szabadidős tevékenységek mellett olyan terápiás foglalkozásokat is kínálnak, melyekkel segíteni tudnak az olvasás-, írás- vagy figyelemzavarral, számolással, mozgásügyetlenséggel küzdő, illetve a hiperaktív és az autista tünetekkel bíró gyermekeknek és családjuknak. A 2 százalékos támogatás mellett pályáznak az állami intézményeknél és az önkormányzatoknál is. „A 3 nyári kézműves napközis táborunkat 1 500 euróval, az ott alvó bakancsos tábort pedig 1000 euróval támogatta a kulturális minisztérium. A Szivárvány Fejlesztő Központ működését a Dunaszerdahelyi Városi Hivatal 2000 euróval segítette, ebből felfrissítettük a segédeszközeinket, felújítottuk az egyik terápiás termünk talaját, illetve túléltük a nyarat, vagyis volt miből téríteni 1 havi bérletet, rezsiköltségeket. Az adó 2%-ából mintegy 950 euró folyt be, ami szintén segíti a központ működtetését, fennmaradását” – reagált érdeklődésünkre Pócs Zsuzsa, az Életfa elnöke.
Néhány száz euró
A Fundament Polgári Társulás Rimaszombatban működik. Saját bevallásuk szerint a céljuk a társadalmi szervezetek, közösségek és egyének érdekeinek védelme, valamint gazdasági, társadalmi és szociális problémák alternatív megoldásainak keresése és alkalmazása konkrét esetekben.
CIKKÜNK A TÉMÁBAN: IDÉN MÁJUS 2-IG AJÁNLHATJUK FEL ADÓNK 2%-ÁT
„2016-ban 204,93 eurót, 2015-ben pedig 406,26 eurót kaptunk a 2%-os adófelajánlásból, amelyet a társulás pályázatainak a társfinanszírozására fordítottunk, egyebek mellett a www.gömörilap.sk internetes portál fejlesztésére, valamint az Európai Önkéntes Szolgálat projekten belül kialakított munkahely fenntartására. Az előbbi egy Gömörben egyedülálló, magyar nyelvű internetes közéleti portál, az utóbbi célja pedig a fiatalok önkéntes társadalmi tevékenységekben való részvételének támogatása Európában és azon kívül” – tájékoztatta az Új Szót Hajdú István, a Fundament programvezetője. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.