A bazini Specializált Büntetőbíróság hétfőn összesen 14 év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Dušan Kováčik volt speciális ügyészt. A büntetést a legenyhébb végrehajtási fokozatú büntetés-végrehajtási intézetben kell letöltenie. A bíróság emellett elrendelte Kováčik vagyonának elkobzását is.
14 évre ítélték Dušan Kováčik volt speciális ügyészt
A bazini Specializált Büntetőbíróság hétfőn bűnösnek mondta ki Dušan Kováčik volt speciális ügyészt. A vád szerint Kováčik beavatkozott a Ľubomír Kudlička egykori maffiafőnök előzetes letartóztatásáról való döntéshozatalba, cserébe pedig kenőpénzt fogadott el. Emellett ügyészségi információkat szivárogtatott ki folyamatban lévő büntetőeljárásokról, ezáltal segítve a Takáč-bűnbandát. A bíróság mind a négy vádpontban bűnösnek találta Kováčikot.
Kudličkát, a Takáč-banda egykori főnökét 2017. július 21-én helyezték szabadlábra, miután Blanka Godžová, a Speciális Ügyészi Hivatalt (ÚŠP) képviselő ügyész nem fellebbezett az erről szóló határozat ellen. A vád szerint Kováčik ezért 50 000 euró kenőpénzt kapott.
Kováčik ezenkívül bizalmas információkat szivárogtatott ki Ľudovít Makónak, ezáltal pedig olyan feltételeket teremtett, amelyek megnehezítették a Takáč-banda bűntevékenységének dokumentálását.
A büntetőbíróság összesen 14 év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a volt speciális ügyészt. A büntetést a legenyhébb végrehajtási fokozatú büntetés-végrehajtási intézetben kell letöltenie. A bíróság emellett elrendelte az elítélt vagyonának elkobzását is. Az ítélet nem jogerős.
Záleská az ítélethirdetés után elmondta: a bíróság figyelembe vette, hogy ún. bűnbánó személyeket hallgatott ki, ezért az esetükben alaposan ellenőrizte a vallomások hitelességét. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy az együttműködő vádlott intézménye régóta szerepel a szlovákiai Büntető törvénykönyvben, és ezt a megoldást sikerrel alkalmazzák már évek óta. Hozzátette: egy bűnbanda tevékenységének leleplezése csak két módon lehetséges, egy beépített ügynök, vagy egy együttműködő vádlott által. Hangsúlyozta, hogy bűnszervezetnek nem csak azok a bandák tekinthetők, amelyek erőszakos bűncselekményeket követnek el.
Kováčik a pénteki záróbeszédében a vád alóli felmentését kérte a bíróságtól. Ártatlannak vallotta magát, és kijelentette: semmit sem követett el abból, amivel vádolják őt. Michal Šúrek, az ÚŠP ügyésze 13 év letöltendő börtönbüntetést és vagyonelkobzást kért a vádlottra.
A perben vallomást tett több tanú, köztük Godžová is, aki azt vallotta, hogy Kováčik utasítására nem fellebbezett a Kudlička szabadon bocsátását elrendelő határozat ellen. Ľudovít Makó, a pénzügyi igazgatóság bűnügyi részlegének volt vezetője pedig azt vallotta, hogy a beavatkozásért cserébe 50 000 eurót adott át a volt speciális ügyésznek. Emellett megerősítette, hogy Kováčik bizalmas információkat szivárogtatott neki.
Kováčik 2004 szeptemberétől 2020 novemberéig vezette a Speciális Ügyészi Hivatalt. A Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) tavaly október végén tartóztatta le őt. Nem sokkal ezután lemondott a hivataláról. A volt speciális ügyész ellen bűnszervezet alapítása, fenntartása, támogatása, kenőpénz elfogadása, hivatali hatáskörrel való visszaélés bűncselekménye és bizalmas információk veszélyeztetése ügyében emeltek vádat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.