Az országban forgalomba helyezett PET-palackok csupán 60 százalékát szeparáljuk
2022-től fizetünk a PET-palackért
Tárcaközi egyeztetésre bocsátotta a környezetvédelmi minisztérium a PETpalackok és alumíniumdobozok betétjéről szóló törvénytervezetet. Ennek értelmében 2022-től indul be Szlovákiában a betétdíjas rendszer, a PET-üvegek betétdíja 12, a dobozoké 10 cent lesz.
A környezetvédelmi tárca tervezete heves vitát váltott ki, főleg a gyártók és a hulladékfeldolgozók tiltakoztak. Míg az előző csoport azt állította, a betétdíjas rendszer jelentősen megemelheti az adott termékek árát, addig az utóbbi azt nehezményezte, hogy mindez tönkreteszi a szelektált hulladékgyűjtés rendszerét, mivel úgymond kiemeli onnan a leggyakrabban szelektált hulladékokat. A minisztérium szerint viszont a kritikusok egyike sem támasztotta alá véleményét érdemi ellenjavaslattal vagy negatív következményekre rámutató pénzügyi elemzéssel, így a törvénytervezetbe nem dolgozták be javaslataikat.
A tárca szerint a betétdíjas rendszert elsősorban azért kell bevezetni, mert jelenleg a forgalomba helyezett PET-palackok csupán 60 százaléka kerül vissza a szeparált hulladékkal. A jogszabály bevezetése után ez az arány a tárca becslése szerint elérheti a 90 százalékot. A jogszabály ugyan 2020 januárjától lép hatályba, ám a rendszer reális bevezetésének dátuma 2022. január 1-je. Ennyi időt kapnak az üzletek és a gyártók a betétdíjas rendszer gyakorlati bevezetésére.
A törvénytervezet szerint minden egyes üzlet köteles lesz betétdíjat kérni a PET-palackokért és alumíniumdobozokért, ám nem minden üzlet lesz köteles visszaváltani ezeket. A visszaváltás csak a 30 négyzetméternél nagyobb alapterületű kiskereskedelmi egységek számára lesz kötelező. Az egyszeri használatra alkalmas műanyag palackok és alumíniumdobozok többségét speciális automatákban lehet majd visszaváltani, a kisebb üzletekben kézből kézbe visszaváltásra is lesz lehetőség.
A tárca szerint a gyártók azon állítása sem állja meg a helyét, mely szerint a betétdíjas rendszer megemeli majd a termékek, üdítők vagy sörök árát, ugyanis a rendszer üzemeltetése nem olyan költséges, hogy a drágítás indokolt lenne.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.