<p>Nem közölte Ivan Gašparovič köztársasági elnök, milyen dokumentumok alapján vádolta meg a Selye Egyetem hallgatóit, hog ymásokkal íratják záródolgozataikat. Azt sem árulta el, miből gondolja, hogy a népszámlálási adatoknál jóval kisebb a szlovákiai magyarok száma, a hivatalos 520 ezer helyett alig 300 ezren élünk Szlovákiában.</p>
200 ezer „álmagyar“ Szlovákiában?
Marek Trubač szóvivő szerint a köztársasági elnök úgy véli, nem mindenki magyar, aki a népszámláskor annak vallotta magát. „Az elnök úr úgy értette ezt, hogy nem 500 ezer, hanem csak mindössze 300 ezer a magyar nemzetiségűek száma, de többen vallották magukat magyarnak“ - magyarázta az elnök kijelentését lapunknak a szóvivő. Nem árulta el, milyen forrásból származó adatokra hivatkozott Gašparovič. Trubač nem utasította el azt a felvetést sem, hogya köztársasági elnök romákra gondolt-e, amikor mintegy 200 ezer „álmagyarról“beszélt.
Szociológusok szerint pontos adatokra biztosan nem támaszkodhatott, mivel kicsi a valószínűsége, hogy ilyen felmérés készült volna. Ez ugyanis a rasszizmus határát súrolná, mivel csak abban az esetben lenne megvalósítható, ha a kérdezőbiztos a nemzetiségről szóló kérdés feltételekor azt is jelölné, hogy a válaszadó bőrszíne vagy más testi jegye alapján milyen etnikumhoz tartozik. „Ilyen felmérés biztosan nem létezik, mivel Szlovákiában mindenki olyan nemzetiségű, amilyennek vallja magát - mondta lapunknak Pavel Haulík szociológus, az MVK közvélemény-kutató ügynökség igazgatója. - Semmilyen hivatalos felmérés során nem vizsgálják a válaszadó hovatartozását külső jegyek alapján.“ Szerinte felelőtlenség kétségbe vonni a legutóbbi népszámlálás adatait. Hasonlóan vélekedik Lampl Zsuzsanna szociológus. „Nem tudok arról, hogy lenne olyan felmérés, mely azt kutatná, hogy ki más nemzetiségű, mint amilyennek a népszámláláskor vallotta magát - mondta lapunknak. - Ha valaki magyarnak vallja magát, akkor senkinek sincs joga ezt megkérdőjelezni.“ Nem tud ilyen kutatásról Tóth Károly, a Fórum Intézet igazgatója sem. „Ez nem lehet vizsgálódási szempont, erről szól az alkotmány, erről szólnak a törvények - véli az igazgató. -Abban a pillanatban, ha ezt valaki felvetné, az rendkívül kényes témához nyúl. Nem szabad megfeledkezni a holokausztról, ami ugyanilyen alapon indult el.“
Trubač nem árulta el azt sem, mi alapján állította Ivan Gašparovič, hogy a Selye Egyetem hallgatóinak kétharmada nem beszél szlovákul, és záródolgozatát szlovákokkal íratja meg. Egy általa meg nem határozott államközi szlovák-magyar vegyes bizottság felmérésére hivatkozik, a dokumentumot azonban nem bocsátotta lapunk rendelkezésére. Diplomáciai forrásból származó információk szerint azonban a szlovák-magyar alapszerződés alapján működő vegyes bizottságok felméréseket nem készítenek. (lpj)
A Marek Trubač államfő szóvivővel készült interjú lapunk szerdai nyomtatott kiadásában olvasható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.