1968: egy magyar katonatiszt súgott?

Prága |

<p>Egy magyar katonatiszt 1968. augusztus 20-án kora este figyelmeztette Prágát, hogy a Varsói Szerződés hadseregei néhány órán belül megindítják a támadást Csehszlovákia ellen, de a korabeli csehszlovák vezetők ezt az információt nem vették figyelembe - állítja Pavel Záček, a prágai Totalitárius Rendszereket Kutató Intézet igazgatója.</p>

"Írásos bizonyítékunk van az esetről, az akkori budapesti csehszlovák nagykövet jelentése, amely egy szakai publikációban már meg is jelent" - szögezte le a történész.
Záček szerint az ismeretlen magyar katonatiszt jelentése az esti órákban eljutott Ludvík Svoboda csehszlovák köztársasági elnökhöz is, aki azonban nem adott hitelt neki. A "prágai tavasz" kezdetén az ország élére megválasztott Svoboda tábornok, aki a II. világháború idején a Szovjetunióban alakult csehszlovák katonai hadtest parancsnoka volt, állítólag úgy reagált az értesülésre, hogy "nem fog foglalkozni a felderítés pletykáival". A jelentést Samuel Kodaj, a csehszlovák néphadsereg szlovákiai parancsnoka is megkapta. Ő szintén úgy vélte, hogy nincs lehetőség ellenőrizni az értesülést, ezért nem is értesítette róla a hadsereg prágai főparancsnokságát.
A történész elmondta: hasonló esetről van szó, mint ami 1939-ben és 1940-ben történt, amikor a náci Németország a nyugati államok ellen indított támadást. Akkor a német tisztikarból sikerült kijuttatni információkat Franciaországba és Angliába a készülő támadásról, de ott már nem volt se erő, se idő ezekkel foglalkozni.
"Úgy vélem, eljött az ideje annak, hogy tisztázzuk ezt az esetet és kiderítsük, ki volt az ismeretlen telefonáló. A megszállás sikerrel járt - a magyar hadsereg is Szlovákia területére lépett -, ezért nem gondolom, hogy az illető büszkélkedhetett volna tettével, vagy nyilvánosan beszélt volna róla, mert saját életét, esetleg még családja sorsát is kockáztathatta volna" - fejtette ki az igazgató.
Záček hangsúlyozta, hogy a Varsói Szerződés tagállamainak hadseregei által 1968. augusztus 21-én derékba tört csehszlovákiai reformkísérlet történetében még sok a fehér folt. A kutatók feladata, hogy kiderítsék az igazságot, így ezt az esetet is felderítsék.
"Feltételezem, hogy ezzel az esettel kapcsolatban még lehetne új háttéradatokat találni a cseh külügyminisztérium levéltárában. A kilencvenes évek elején egy kormánybizottság is foglalkozott a megszállással. Nem kizárt, hogy a kihallgatott személyek között volt az 1968-as budapesti csehszlovák nagykövet is. Ott is lehet valami" - jegyezte meg Záček.
"Feltételezem, hogy a magyar állambiztonság 1968-ban megfigyelés alatt tartotta a csehszlovák nagykövetséget, lehallgatta a telefonokat. Ha a budapesti állambiztonsági levéltárban létezik egy ilyen dosszié, akkor esetleg abban is lehetne találni érdekes adatokat. Nem kizárt, hogy a korabeli magyar állambiztonság is vizsgálódott ebben az ügyben - fejtette ki az MTI tudósítójának Záček. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?