<p>Hivatali jogkörrel való visszaéléssel és az összeférhetetlenségi törvény megsértésével vádolják a Marcel Forait, az Általános Egészségbiztosító igazgatóját, mert rendkívül előnyös szerződésekhez juttatta egyik rokonát. Forai a rokoni kapcsolatot nem tagadja, de a visszaélés vádját elutasítja.</p>
14 millió a nagynéninek
A 77 éves Anna Sučková, lánykori nevén Foraiová hat cégnél társtulajdonosként vagy cégvezetőként szerepel. A cégek 14 millió euró értékben összesen 69 szerződést kötöttek az Általános Egészségbiztosítóval (VšZP), amely egyébként évi 2,76 milliárd eurós bevételével a legnagyobb állami tulajdonban levő vállalatok egyikének számít.
Miroslav Beblavý (Sieť) meg van győződve arról, hogy a szerződések körül nincs minden rendben, mivel a biztosító semmilyen információt nem hajlandó nyilvánosságra hozni a dokumentumokkal kapcsolatban. Ebben egyébként, Beblavý állítása szerint az egészségügyi minisztérium is támogatja a VšZP-t. „Mivel a hagyományos felelősségre vonás lehetőségei ebben az esetben csődöt mondtak, a parlament összeférhetetlenségi bizottságához fordulok” – mondta a Sieť alelnöke. Az alaptörvény értelmében köztisztviselő nem használhatja fel funkcióját saját és családtagjai érdekében. „A szerződések csak akkor lehetnek legálisak, ha bebizonyosodik, hogy standard dokumentumok és semmilyen formában nem juttatják előnyhöz a szóban forgó hat céget” – zárta a képviselő.
Marcel Forai nem tagadta a közte és az Anna Sučková közötti rokoni kapcsolatot. Nyilatkozatában az áll, hogy az idős asszony több mint 40 évig laboráns volt, jóval előbb dolgozott az ágazatban, mint ő maga. „A szerződéseket még a VšZP korábbi vezetése írta alá, a szerződés-kiegészítésekben szereplő új összegeket standard eljárás alapján hagyták jóvá” – közölte Petra Balážová, a biztosító szóvivője. Hozzátette, a dokumentumokat nyilvánosságra hozzák a világhálón. Forrai kétségbe vonta a szerződések számát és azok összegét, felszólította Beblavýt, hogy bizonyítékokkal támassza alá az állítólagos törvénysértést.
Ha bebizonyosodik, hogy az igazgató megsértette az alkotmányt, 12 havi fizetése – mintegy 67 ezer euró– mellett a funkciójából is búcsút mondhat, mivel 2014-ben már megsértette az alkotmányt. „A smeres többségű összeférhetetlenségi bizottság leszavazhatja az ügy kivizsgálását, pedig rokoni kapcsolat esetében mindenképpen felmerül a visszaélés gyanúja” – mondta Simon Zsolt (Híd) bizottsági tag. Hozzátette, állami intézményről lévén szó a szerződéseket aláírásukat követően nyilvánosságra kellett volna hozni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.