Zuzana Čaputová köztársasági elnök bejelentette: nem vétózza meg a 13. havi nyugdíj bevezetéséről szóló törvényjavaslatot.
13. havi nyugdíj: Čaputová aláírta, de az Alkotmánybírósághoz fordul
Az államfő ugyanakkor aggályait fejezte ki a törvénnyel kapcsolatban, elmondása szerint Szlovákia történetében még nem fordult elő, hogy a parlament a választáshoz ilyen közeli időpontban fogadott volna el egy ilyen fajsúlyos törvényt. Hangsúlyozta: nem kérdőjelezi meg sem a kormány, sem a parlament jogait, viszont az említett intézmények eljárása mintapéldája annak, hogyan nem szabad egy közel 1,4 millió embert érintő, és csaknem 500 millió eurós kiadást jelentő törvényt az utolsó pillanatban elfogadni.
„A törvény kimondja, hogy gyorsított eljárásban szavazni, és kihagyni a a tárcaközi egyeztetés lehetőségét csakis akkor lehet, ha valamilyen rendkívüli esemény történik. A szlovák parlament azonban úgy fogadta el a 13. havi nyugdíjról szóló módosító javaslatot, hogy egyetlen releváns okot sem hozott fel a gyorsított eljárás mellett”
– véli az államfő.
Čaputová szerint ha most bármiféle ellenkezés nélkül aláírná a törvényt, akkor a következő kormányok követendő példaként tekintenének erre a helyzetre, és a választás előtti utolsó pillanatokban fogadnának el ilyen súlyos intézkedéseket a választási kampány céljából.
„Ugyanakkor a lakosság legsérülékenyebb csoportja nem lehet túsz ebben a helyzetben. A törvényt aláírom, így az életbe léphet. Azonban panaszt nyújtok be az Alkotmánybíróságon, mert meg vagyok róla győződve, hogy a törvény gyorsított eljárásban való elfogadása sérti a szlovák alkotmányt”
– jelentette ki Čaputová.
Peter Pellegrini (Smer) leköszönő miniszterelnök pozitívan értékelte a köztársasági elnök döntését, és örömmel fogadta, hogy az államfő nem hagyta magát belerángatni a választás előtti politikai játékokba.
„Az utolsó pillanatig tartottam attól, hogy máshogy fog dönteni”
– ismerte be Pellegrini. Hozzátette: meg van győződve róla, hogy a módosítást törvényesen fogadta el a parlament.
A 13. havi nyugdíj bevezetéséről szóló törvényjavaslat a Smer legutolsó intézkedése volt. A választás előtt egy héttel rendkívüli ülést hívtak össze, hogy gyorsított eljárásban fogadják el a módosítást. A törvény elfogadása körül hatalmas vita alakult ki, az ellenzék törvénysértőnek tartotta a kormánykoalíció lépését, valamint azzal vádolta Ficóékat, hogy így akarnak szavazatokat gyűjteni a választás előtt, nem törődve azzal, mekkora lyukat ütnének az állami költségvetésben. Az ellenzéki képviselők néhány csoportja néhány napig blokkolta is az ülést, de végül a Smer, az SNS, Kotlebáék, valamint Boris Kollárék segítségével megszavazta a törvényt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.