Voksoltak a vérengzések ellenére is

Bagdad/Washington. Irakban tegnap választásokat tartottak, és a nagy terrorfenyegetettség ellenére nagy volt az érdeklődés. Jóllehet, a valódi részvétel nem érte el a 72 százalékot, ahogy azt két órával az urnák lezárása előtt jósolták. A legfrissebb adatok szerint az iraki lakosság 60 százaléka ment el szavazni.

Anyu, már nem mi vagyunk az utolsók..Visszakozott az iraki választási bizottság a részvételi arányra vonatkozó adat kapcsán, mondván, a megnevezett 72 százalékos részvételi arány „csupán becslés volt”, és a tényleges részvétel ennél alacsonyabb. „A 72 százalék csak találgatás volt. A voksukat ténylegesen leadók száma 8 millió körülire tehető, ez a regisztrált választók valamivel több mint 60 százaléka” – mondta tegnap esti bagdadi sajtóértekezletén Farid Ajár, a bizottság szóvivője. A hivatalos végeredményt valószínűleg öt napon belül teszik közzé. Az iraki belügyminisztérium tájékoztatása szerint a nap folyamán 36 személy (30 polgári személy és 6 rendőr) vesztette életét, és további 96 ember sérült meg országszerte a terrorcsoportok által szavazóhelyiségek, szavazók ellen elkövetett merényletekben. Az irakiak külföldön is szavazhattak, s ezeket a voksolásokat is erőszak kísérte. Például Nagy-Britanniában verekedések voltak. Független iraki választási megfigyelők szerint a választás „remekül” zajlott le, a voksolás során nagyon kevés csalási kísérlet történt. Az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat iraki csoportja 13 merénylet elkövetését vállalta egy iszlámista internetes honlapon olvasható közleményben. Az iraki választás az első lépés a demokrácia felé vezető úton – jelentette ki Kofi Annan, az ENSZ főtitkára.

Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter szerint az iraki parlamenti választás felülmúlja a várakozásokat. „A szabadság hangját” látjuk megjelenni – mondta a külügyminiszter az ABC televízió vasárnapi politikai magazinműsorának nyilatkozva. A szavazók ellen elkövetett merényletekre, a félelem légkörére utalva Rice elismerte, hogy a választás „nem volt tökéletes”, de – mint hangoztatta – mégis kedvező fordulat az ország életében, amelyet három évvel korábban, Szaddám Huszein országlásának utolsó évében senki sem látott előre. „Új nap virradt Irakra, amely nagy lépést tett előre a demokrácia útján. A küldetésünket folytatni kell” – mondta Rice kitérve az amerikai katonák kivonásának menetrendjét firtató kérdések elől. Megjegyezte, a lázadók a választások után bizonyára meg akarják majd mutatni, hogy olyan erőt képviselnek, amellyel számolni kell. A Fox televíziónak adott nyilatkozata szerint az irakiak az akarták, hogy az ország jövője a demokrácián, a szavazatokon alapuljon, ne a fegyvereken. George Bush a szokásostól eltérően a hét végén nem utazott el a Camp David-i elnöki üdülőbe, hanem a Fehér Házban maradt, hogy onnan kövesse az iraki választások alakulását. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?