Ünneplés meg kényszervágás

Nyitra. Tegnap került sor a legjobb mezőgazdasági vállalatok, vállalkozók és élelmiszer-ipari cégek versenyének, a TOP Agro 2000-nek az értékelésére. A véletlen műve, hogy ezzel egy időben a Vtáčnik Kft. Nová Ždaňa-i farmján megkezdték és be is fejezték a kergekóros tehénnel egy farmon nevelt szarvasmarhák kényszervágását.

A szomorú esemény rányomta bélyegét a nyitrai mezőgazdasági intézetben összegyűltek ünnepségére. A szivacsos agysorvadás vagy BSE szó hallatán – a nyereség, a termelékenység, a rentabilitás, a fizetési fegyelem és vagyonhányad alapján – a száz legjobbnak minősített agrárvállalkozó arcáról egy csapásra eltűnt a mosoly. „Még ma se tudom elhinni, hogy nálunk is találtak egy kergekóros tehenet” – jegyezte meg Dikác Sándor, a fűri szövetkezet elnöke. Fűrön is tartanak szarvasmarhákat, az egy tehénre vetített éves fejési átlaguk 2000-ben 5300 liter volt. A szövetkezet elnöke az általunk megkérdezett többi vállalatvezetőhöz hasonlóan szinte teljesen kizártnak tartja, hogy a betegég esetleg náluk is előfordulhatna. „Tudjuk, mit etetünk” – hangzott a leggyakrabban szájukból.

A fűriek tejre szakosodtak, a borjakat közvetlenül az ellés után eladják. A kamocsai szövetkezetben viszont 720 szarvasmarhát tartanak, ebből a tehénállomány 280 darabra tehető. Plauter László elnök nem lát okot az aggodalomra. „Ha az állatokat a nagykönyvben megírtak szerint tartják és etetik, aligha lehet gond” – véli az elnök. Szavai alapján egyértelmű: az első BSE-s tehén híre nem vette el a kamocsaiak kedvét attól, hogy tehénállományukat 2-3 éven belül 320-340 darabra növeljék. Hasonlóképpen nyilatkozott lapunknak Kovács Imre, az újbódvai szövetkezet elnöke is. Az igazán intenzív állattenyésztést folytató udvardi agrárvállalkozók sem aggódnak. Szarvasmarha-állományuk 2 ezer darabból áll, az egy tehénre jutó éves fejési átlag pedig 8300 liter volt. Stanislav Becík, a szövetkezet elnöke meg van győződve arról, hogy nem lesz több BSE-eset Szlovákiában, a fogyasztók nem fordulnak el a hazai marhahústól, s a jelenlegi keresletcsökkenés csak rövid ideig tart.

Jelenleg átlagosan 5 koronával csökkent a tehenek és az üszők felvásárlási ára. A piaci egyensúly felborulása esetén a vágóbikákat tartó, kvótával rendelkező gazdáktól az Állami Piacszabályozási Alap élősúlyban számolva 46 koronás kilogrammonkénti áron felvásárolja a vágásra érett felesleget. Csehországban az első ottani BSE-fertőzés felfedezése után átmenetileg 10 koronára csökkent a vágásra szánt tehenek felvásárlási ára. A TOP Agróról további részletek a 6. oldalon. (-gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?