Újabb ír pofon az Európai Uniónak

Dublin/Brüsszel. Írország a csütörtöki népszavazáson nemet mondott a Lisszaboni Szerződésre. A választási bizottság tegnap este Dublinban közölte, a 46 választókörzetből 45-ben összesített eredmények szerint a választók 53,7 százaléka mondott nemet, s 46,3 százalék volt az igenek aránya. A részvétel 53,1 százalékos volt.

Nemet írtak az írek BrüsszelnekČTK/AP-felvételSzámos uniós ország, valamint az EU vezető politikusai is mélységes csalódottságuknak adtak hangot az eredmény miatt. Így járt el az EU szlovén elnöksége és José Manuel Durao Barroso, az EB elnöke. Barroso tegnap esti brüsszeli sajtótájékoztatóján kijelentette: a jövő heti állam- és kormányfői EU-csúcson kell dönteni arról, hogyan oldja meg az unió a reformszerződés írországi elutasítása utáni helyzetet. Hozzátette: elsősorban Brian Cowen ír kormányfő terveit kívánják meghallgatni a június 19–20-i ülésen. Jelezte, hogy már beszélt Cowennal ez ügyben, és megállapították: a szerződés nem halott.

„Nemmel szavazva Írország nem oldotta meg azokat a problémákat, amelyeknek orvoslása a szerződés feladata volt” – jegyezte meg. Barroso úgy véli azonban, a szerződés elutasítása nem jelenti azt, hogy Írország az unióra szavazott nemmel. Meggyőződését fejezte ki, hogy az ország teljes értékű és aktív részese marad az EU-nak. (A szerződés elutasítása utáni egyik opció, hogy Írország kimarad az uniós együttműködés egy részéből.)

Barroso felszólította az EU-tagállamokat, hogy folytassák a szerződés ratifikálását. Eddig ezt tizennyolc tagállam tette meg. Azt is hangoztatta, hogy az unió munkájában az ír eredmény nem hozhat törést. Folytatni kell a munkát, és eredményeket elérni a lakosság helyzetét javító területeken, mint a munkahelyteremtés, a szociális modell, az energiabiztonság, az infláció elleni harc.

Nyilatkozatot adott ki Charlie McCreevy, Írország európai biztosa is, aki szerint rossz értelmezés lenne úgy venni, hogy Írország elfelejtette mindazokat az előnyöket, amelyek az EU-tagságból származtak. „Nem az unióra mondtak nemet, a szavazás számtalan egyéb témáról szólt” – mondta. Ő is hangoztatta, hogy a szavazás nem vezethet az uniós munka leállásához. Emlékeztetett: Írország nem az egyetlen tagállam, amely nem tud kellő lakossági támogatást biztosítani az uniós szerződésnek.

A számos nyilatkozat közül külön figyelmet érdemel: Párizs és Berlin a francia elnöki hivatal által kiadott közös közleményben fejezte ki sajnálatát a reformszerződés írországi elutasítása miatt, és a ratifikációs folyamat folytatását sürgette. „Engem személy szerint letaglózott ez a hír” – jelentette ki Jean-Pierre Jouyet, az európai ügyekért felelős francia államtitkár. Franciaország július 1-jétől tölti be az unió soros elnöki tisztét.

Dublini tudósítók a nap folyamán emlékeztettek: több szakszervezet is a „nem” szavazatra szólította fel tagjait. Szinte kivétel nélkül minden vidéki körzetben és a munkásnegyedben szerződésellenes volt a hangulat, a nagyobb városok jómódúak lakta kerületeiben pedig inkább szerződéspárti volt a hangulat. Declan Gay ír multimilliomos, aki gazdag létére is a szerződés ellen kampányolt, ujjongva nyilatkozott a The Irish Timesnak: „Tetszik, nem tetszik, Európának meg kell hallania a nép szavát.” ( mti, s, č, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?