Továbbra sincs egyetértés

Budapest. Mádl Ferenc magyar köztársasági elnök igennel való szavazásra buzdított a kettős állampolgárságról szóló népszavazáson, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök új nemzetkoncepciót ismertetett a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) tegnapi ülésén.

Gyurcsány és Hiller a MÁÉRT-onSomogyi Tibor felvételeA határon túli magyarok képviselői a kettős állampolgárság mellett érveltek. A magyarországi ellenzéki pártokkal együtt aláírtak egy nyilatkozatot, amelyben igennel való szavazásra buzdítanak, a magyar nemzet határok módosítása nélküli újraegyesítésére hívják fel a figyelmet, egyben óvnak a hangulatkeltéstől.

A köztársasági elnök szerint a kettős állampolgárság megadásával nem várható tömeges bevándorlás Magyarországra, ahogy ezzel a kormányoldal érvel. Mádl beszédében ismét 15 millió magyarról beszélt. Nem úgy Gyurcsány Ferenc kormányfő, aki szerint jó, ha 13 millió magyar él a Kárpát-medencében. Gyurcsány szerint a kettős állampolgárság magyarországi tartózkodáshoz köti a kedvezményeket, márpedig a magyar nemzetpolitika arra irányul, hogy mindenki szülőföldjén legyen boldog és magyar. Szerinte két pillérre kell támaszkodnia a nemzetkoncepciónak. Megtartani a magyarság erejét és számát, továbbá megtartani a szülőföldet. Gyurcsány ismertette pártja és kormánya Szülőföldprogramját, amely három „lábon” áll. Az első a külhoni magyar útlevél megadása, hogy megoldható legyen az, amit a magyarigazolvány nem tudott. A második a Szülőföld Alap létrehozására, amely a határon túli területek oktatását, gazdaságát, kultúráját, egészségügyét, társadalompolitikáját támogatja. Aki ezt támogatni akarja, megteheti, a kormány minden forinthoz ad még egyet. A harmadik elem egy átfogó gazdasági fejlesztés.

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke azt javasolta, hogy még a népszavazás előtt hozzon törvényt az Országgyűlés a kettős állampolgárságról. Megfogalmazása szerint útlevéltörvényt, hogy a választók tudják, miről kell szavazniuk. Hiller István, az MSZP elnöke szólt egy olyan törvény meghozataláról, amely úgynevezett külhoni magyar útlevelet adna a határon túliaknak, és könynyített határátlépést eredményezne. Ez nem vonatkozik Szlovákiára, hiszen uniós országok. Szerbia-Montenegró és Ukrajna esetében 2007-ben, a schengeni rendszer bevezetése után érvényét vesztené a külhoni útlevél.

Markó Béla RMDSZ- és Bugár Béla MKP-elnök arra kérte az MSZP-t, változtassa meg a népszavazással kapcsolatos álláspontját. Mindketten reményt látnak arra, hogy a jövő héten elkezdődnek a tárgyalások arról, mit tartalmazzon a törvény, a népszavazásig meg is születhet. Bugár lapunknak azt mondta, elmozdulást lát Hiller István és Gyurcsány Ferenc álláspontjában, hiszen kategorikusan nem utasították el az igennel való szavazást. (mono)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?