Titkos koszorúzás?

Pozsony/Hejce. Egy éve, hogy a magyarországi Hejce mellett lezuhant a koszovói misszióból hazatérő szlovák katonák szállítógépe. Úgy tűnik, igencsak sajátos körülmények között kíván tisztelegni a védelmi minisztérium a Borsó-hegyen repülőgép-szerencsétlenségben elhunyt negyvenkét katona emléke előtt.

A Hejcén ma délután egy órakor tartandó rendezvényre az áldozatok hozzátartozóit ugyanis meg sem hívták, és az is kiderült, hogy a tragédia helyszínén csupán a tárca legmagasabb tisztségviselői helyezhetik el koszorúikat. A minisztérium a döntést azzal indokolja, hogy az ügyhöz „rendkívül tapintatosan viszonyul”, és semmiképp sem szeretné az elhunytak hozzátartozóit „sokkolni”. Ez az érvelés azért sántít, mert a katonák hozzátartozói az elmúlt egy évben már többször jártak a tragédia helyszínén, 2006 júniusában például sokan részt vettek a Borsó-hegyen a helyi erdőgazdaság által állítatott emlékmű avatásán, és az ugyanitt tartott szeptemberi megemlékezésen is. A szerencsétlenség helyszínén járva lapunk munkatársai is gyakran találkoztak olyan hozzátartozókkal, akik virágot, koszorút, mécsest vagy fejfát vittek a Borsó-hegyre.

A történtek tükrében még kevésbé értelmezhető Milan Vangának, a hadsereg szóvivőjének a Pravdában megjelent kijelentése, miszerint „minden, ami a tragédia körül történik, a minisztérium hatáskörébe tartozik, ezért nem látunk okot arra, hogy a rendezvényen (a mai hejcein, a szerk. megj.) a tárcához nem kötődő személyek vegyenek részt.” Rohály Géza, Hejce polgármestere az Új Szónak elmondta, a Borsó-hegyen megtartandó koszorúzásra valóban nem szándékoznak meghívni a hozzátartozókat. Oda – három terepjáróval – csak a minisztérium emberei mennek el.

A községben lévő emlékparkban 13 órakor lesz az emlékmű ünnepélyes alapkőletétele, melyen František Kašický védelmi miniszter, Ľubomír Bulík vezérkari főnök, és František Rábek tábori püspök is részt vesz majd. A mindössze 45 percesre tervezett tiszteletadást rossz idő esetén a helyi római katolikus templomban tartják.

Egyes vélemények szerint a szlovák védelmi minisztériumnak az ügyben tanúsított „tapintatossága” inkább azzal magyarázható, hogy Hejcén egy évvel a tragédia után sem sikerült felállíttatni a 4,5 millió korona költséggel készülő emlékművet.

Az egyetlen túlélővel, Martin Farkašsal készült interjúnkat a hatodik oldalon olvashatják..

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?