Szigorítanák a nyelvtörvényt, tesztelnék a hivatalnokokat

Pozsony. A kulturális minisztérium elégedetlen az államnyelv használatával a médiában, az iskolákban és az államigazgatásban, ezért jelentést dolgozott ki és széleskörű vitát akar kezdeményezni az államnyelv használatáról, konkrét törvényt a jövő év végéig fognak kidolgozni. A tervek között szerepel, hogy az államigazgatási dolgozóknak vizsgát kell tenniük szlovák nyelvből.

A tárca szerint a nemzetiségileg vegyes területeken élő szlovákok gyakran panaszkodnak, hogy nem értik a hangosbemondó jelentéseit, s hogy különféle rendezvények plakátjain csak a kisebbség nyelve szerepel. A minisztérium a hivatalokban, a reklámokban, az iskolákban, a sajtóban és a televízióban is szigorúbban akarja ellenőrizni az államnyelv használatát, és iskoláztatná, tesztet íratna a közigazgatási dolgozókkal.

Rafael Rafaj, az SNS frakcióvezetője a Pravda napilapnak elmondta: az államnyelvvel a nemzeti képviselők is foglalkozni akartak, mivel „olyan korszakban élünk, amelyben meghonosodtak az idegen kifejezések, az idegen nyelvek.”

A minisztérium még csak javaslatot dolgozott ki, amely nem tartalmaz konkrét intézkedést, bírságot az államnyelv helytelen használatáért. „Hangsúlyozom, ez a dokumentum az államnyelvvel kapcsolatban egy konkrét javaslatot sem tartalmaz. A célunk valóban csak az, hogy vitát kezdeményezzünk, rámutassunk azokra a hiányosságokra, amelyek a szlovák nyelv használatával kapcsolatosak” – magyarázta lapunknak Jozef Bednár, a kultúurális tárca szóvivője. Hozzátette: „Az összes érintett féllel tárgyalni akarunk.”

A tárca szerint azért is szükségesek bizonyos módosítások, mert a 2001 és 2006 között született, az államnyelv használatának megsértéséről szóló beadványok csupán 10%-át sikerült tisztázni. Bíró Ágnes, az MKP kulturális alelnöke szerint viszont az ilyen panaszok nagy része rosszindulatú. „Ráadásul nehéz utána járni, hogy valóban megtörtént dolgokra panaszkodnak-e. A minisztériumnak ez korábban nem is állt módjában. Más lapra tartoznak az úgynevezett tábla-ügyek, például az alsócsitári emléktábla esete, amelyen csak magyarul volt feltüntetve a szöveg. A tárca ilyenkor felszólíthatja az önkormányzatot, hogy egészítse ki a szöveget, de mást nem tehet” – magyarázta Bíró.

A kulturális tárca egyik javaslata, hogy a hivatalokban dolgozók az irodalmi nyelvet használják a különféle dokumentumok, nyomtatványok elkészítésénél, emellett az iskolákban is javítani kell a szlovák nyelv oktatásának színvonalát. A közszolgálati sajtót minisztériumi bizottság ellenőrizné, felmérnék az újságírók nyelvtudását, az egyes tudósítások színvonalát az államnyelv használatának szempontjából. Bíró Ágnes szerint addig nincs gond, míg a törvény csak a szlovák nyelv használatával foglalkozik. „Minden nemzet próbálja védeni saját anyanyelvét. Amíg a minisztérium kezdeményezése csak ezt a területet érinti, és nem avatkozik bele a kisebbségi nyelvek használatáról szóló törvénybe, addig nincs kivetnivalóm ellene” – tette hozzá Bíró. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?