Szakszervezetek: válsághelyzet van

Pozsony. „Válsághelyzet meghirdetéséről határozott a szakszervezetek rendkívüli közgyűlése” – jelentette be tegnap Ivan Saktor, a szakszervezetek elnöke. A határozattal egyetértett valamennyi érdekvédelmi szövetség vezetője.

Pozsony. „Válsághelyzet meghirdetéséről határozott a szakszervezetek rendkívüli közgyűlése” – jelentette be tegnap Ivan Saktor, a szakszervezetek elnöke. A határozattal egyetértett valamennyi érdekvédelmi szövetség vezetője. Saktor szerint a válsághelyzetet rövid időn belül követheti a sztrájkkészültség, majd az országos sztrájk meghirdetése is, melyre leghamarabb március 15-én, a szakszervezeti vezetők zsolnai ülésén kerülhet sor. Elégedetlenségük egyik oka a munkatörvénykönyv tervezett módosítása: a szakszervezetek a szociális minisztériummal ellentétben úgy látják, túl sok még az ellentét, az érdekegyeztető tanács holnapi ülésén nem várható megegyezés a szociális partnerek között. „Ha a megbeszélés valóban tárgyilagos lesz, néhány pontban megegyezés születhet, de a tárgyalások végleges lezárására nem számítok” – mondta lapunknak Igor Lenský, a szakszervezetek alelnöke. Ez a vélemény szöges ellentétben áll Mikuláš Dzurinda kormányfő és Ľudovít Kaník szociális miniszter keddi bejelentésével, mely szerint a szakszervezetek által kifogásolt pontok kilencven százalékában egyezség született, már csak hat pont lezáratlan. „A módosítás a munkavállalók szerzett jogait csorbítja, ezért nem érthetünk egyet vele” – jelentette ki a szakszervezeti vezető. Saktor a módosítás legnagyobb hibájaként a minimálbér műveltségi szint szerinti emelésének eltörlését említette. A szakszervezetek szerint a válsághelyzet meghirdetését alátámasztja a lakosság szociális helyzetének folyamatos romlása is. A szociális miniszter ezzel szemben úgy látja, a szakszervezeteknek semmi okuk a sztrájk meghirdetésére: „A munkatörvénykönyvön lehet változtatni a módosítás parlamenti tárgyalása során is, ez nem indok a sztrájkra” – mondta Kaník.

Mikuláš Dzurinda kormányfő szerint politikai színezete van a nyomásgyakorló akciónak. Rudolf Schuster államfő úgy véli, a szakszervezeteknek nem szabad az utcára vonulniuk, hanem tárgyalniuk kell. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?