Szabadságot teremteni!

Pozsony. A fővárosban és környékén élő magyarság, a politikai szervezetek, a társadalmi és kulturális intézmények Petőfi Sándor tavaly újraavatott és a Medikus-kertben elhelyezett szobránál emlékeztek meg a magyar forradalom és szabadságharc 156. évfordulójáról.

„Egy évszázad meghamisított történelmét kívánjuk átírni. Hangoztatják, hogy a győztesek írják a történelmet. Megéltük ezt is, sokféle kiadásban. Ezt is, mint mindent, újra kell értelmeznünk, az önmagunk élete fölött rendelkező jogot is. Ma ünneplésünkkel és történelmi tanúvallomásunkkal egyszerre teremtjük a múltat és formáljuk a jelent. (...) Mi a szabadság mai mondanivalója? Szabadságot nem elég csak óhajtani és szobrok előtt ünnepelni. A szabadságot teremteni kell” – mondta egyebek mellett ünnepi beszédében Dobos László Kossuth-díjas író, a Madách-Posonium Kiadó igazgatója.

Bálint Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke köszöntőjében rámutatott: „Március 15-e kapcsán nem a szabadságharc vereségére kell emlékeznünk, inkább erőt kell merítenünk abból a tettrekészségből, elszántságból, amely akkoriban a magyarság fényes példáját mutatta. Ma, amikor küszöbön áll az uniós csatlakozás, tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy a tagság előnyei pozitívan befolyásolják a magyar és a szlovák nép együttélését. És olyan távlatok nyíljanak a határokon átívelő magyar–magyar kapcsolatokban, amelyekről nem is olyan régen még álmodni is alig mertünk.” Az emlékezés koszorúit helyezte nagy költőnk szobrához a Magyar Köztársaság pozsonyi nagykövetsége Győrffy Csaba nagykövet vezetésével, a Magyar Köztársaság Kulturális Intézete nevében Czimbalmosné Molnár Éva igazgató, továbbá az MKP küldöttsége, a Petőfi Emlékmű Bizottság tagjai, a Csemadok, a szlovák kulturális minisztérium, továbbá számos társadalmi, civil és ifjúsági szervezet. Dunaszerdahelyen több százan gyűltek össze a Vámbéry téren, ahol Duray Miklós, az MKP ügyvezető alelnöke mondott beszédet. Fellépett a budapesti Nemzeti Kamara Színház társulata, a megemlékezést a Duna Televízió élőben közvetítette.

„A boldogabb magyar jövőbe vetett hittel emlékezünk a forradalmi eseményekre – kezdte ünnepi beszédét Komáromban a Klapka téren összegyűlt, több mint ezer fős tömeg előtt Gáspár Tibor tanár úr. Majd arra figyelmeztetett, hogy tájainkon továbbra is fennáll a magyarok asszimilálása, csak most a hatalom gazdasági eszközökkel viszi azt végbe. „Nyíltan ki kell mondani végre, hogy ez az erőszakos beolvasztás mindaddig folytatódik, amíg az európai jogrend alapján ki nem harcoljuk a felvidéki magyarok autonómiáját” – mondta.

Rozsnyón az egy hónapja újraállított Kossuth-szobornál a Szózattal kezdte az emlékezést a mintegy 300 résztvevő, majd Váradi Lajos, a Határon Túli Magyarok Hivatalának főosztályvezetője szónokolt. Örömét fejezte ki, hogy Rozsnyó város polgáraival együtt a Kossuth-szobornál ünnepelhet. (me, jom, vkm, kov)

Tőzsér Árpád Kossuth-díjas

Budapest. Tegnap Mádl Ferenc, a Magyar Köztársaság elnöke március 15-e alkalmából Kossuth-díjat adományozott Tőzsér Árpádnak költői, szépírói és elméleti munkásságáért, valamint a szlovákiai magyar irodalom fejlődését előmozdító szerkesztői tevékenységéért. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?