Pozsony. Nem kell kifizetni az elmaradt rádiódíjak miatti, sokszor több 10 ezer koronás büntetéseket. A parlament jóváhagyta az általános pardon kiterjesztését. Erre azért volt szükség, mert a „pénzbehajtó” cég azoktól követelte a büntetőkamatokat, akik a pardon életbe lépése, 2006 februárja előtt rendezték alaptartozásukat. Ezután a dátum után erre nem volt lehetőség, így azok jártak jól, akik később fizettek.
Rádiódíjak: nem kell kifizetni a büntetést
A javaslatot Ján Podmanický (Smer) terjesztette elő, aláírta például Tomáš Galbavý (SDKÚ) is, aki az első büntetéselengedést dolgozta ki. A büntetőkamatok néhány esetben csillagászati öszszegekre rúgtak, akár az évi 60 ezer (!) százalékot is elérték. A Lawyer Partners behajtócég ugyanis csak azoktól – az adósságot felhalmozott – előfizetőktől nem követeli a büntetést, akik a rendelkezés életbelépésétől számított hatvannapos, 2006. február 21-étől április 22-éig terjedő határidő alatt törlesztették a tartozásukat. Mindenki mástól igen. Több tízezerre rúg az ilyen hátralékosok száma.
Daniel Lipšic (KDH) a vitában hangsúlyozta, szerinte az igazi megoldás a szerződés semmissé tétele lenne, arra hivatkozva, hogy a rádió törvénytelenül adta el kinnlevőségét egy magáncégnek. Lipšic mindenkit arra biztat, dobja a szemétbe a fizetési felszólítást. A törvényt egyébként, mely lehetővé teszi a késedelmi kamat kiszabását, 1995-ben, a Mečiar-kormány idején fogadta el a parlament, emlékeztetett a volt igazságügyi miniszter. Hangsúlyozta továbbá, a rádió kinnlevőségének átvállalásáról szóló szerződést a behajtócéggel olyan emberek írták alá, akik élvezik a mostani kulturális miniszter bizalmát. Gál Gábor (MKP) szerint felháborító, hogy Rezníket és Gajdošovát a felelősségre vonás helyett piedesztálra emelték. „Szerintem a 2006 februárjában meghirdetett általános pardon eleve visszamenőleges hatályú, kiterjesztése tehát gyakorlatilag felesleges volt. A behajtócég csupán blöfföl, amikor a kamatot követeli – mondta lapunknak Gál. – Úgy gondolom, a rádió jelenlegi vezetése helyesen tette, hogy a szerződést megtámadta a bíróságon. Közterhek ugyanis nem ruházhatók át magáncégre.”
Katarína Tóthová (HZDS) arra hívta fel a figyelmet, Lipšic igazságügyi miniszterként annak idején semmi sem tett az üzembentartási díjakról szóló jogszabály módosításáért. (-cz-e)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.